Saksońska, czy Czeska Szwajcaria?

Długo nie mogłem uwierzyć, że w bezpośredniej okolicy Polski można znaleźć tak spektakularne miejsca. Saksońska i Czeska Szwajcaria to nieprzyzwoicie piękne parki narodowe, położone na styku Czech i Niemiec. Piaskowcowe i bazaltowe formacje skalne o fantazyjnych kształtach tworzą niezliczone jaskinie, mosty, bramy i tarasy – a na ich szczycie nierzadko znajdziemy zamek lub przynajmniej punkt widokowy. Zarówno amatorzy urzekających widoków, jak i miłośnicy historii i skalnych miast powinni znaleźć tu coś dla siebie. 

Czeska Szwajcaria piękniejsza niż się zdaje

Czeska Szwajcaria – szumnie brzmiąca nazwa jednego z parków narodowych Czech, od kilku lat obijała mi się o uszy. Wielu twierdziło, że jest tam przepięknie, jednak nigdy głębiej nie zainteresowałem się, co takiego oferują północne rubieże naszych sąsiadów. Dopiero sytuacja epidemiologiczna na świecie (co za tym idzie, zamknięcie dla Polaków granic niektórych państw) uświadomiły mi, że poszukując kolejnych destynacji turystycznych warto rozejrzeć się wokół. Niekoniecznie trzeba lecieć samolotem na drugi kraniec Europy, by zbierać z zachwytu szczękę z ziemi!

Kto widział Ojcowski Park Narodowy i Błędne Skały, kolejne kroki powinien skierować właśnie w rejon Gór Połabskich, położonych na skraju północnych Czech i niemieckiej Saksonii. Unikatowe skalne miasta, powstałe w wyniku wieloletniego wietrzenia piaskowcowych skał, tworzą tu niezwykle malownicze formacje. Magiczny krajobraz skalnych kikutów, wystających niekiedy kilkadziesiąt metrów nad ziemię, dopełniają liczne jaskinie, mosty i zamki, wkomponowane w naturalną rzeźbę terenu. Wszystkie te naturalne atrakcje, połączone gęstą siecią pieszych i rowerowych szlaków, sprawiają, że „ochom” i „achom” nie ma końca, a odwiedzenie przynajmniej podstawowych atrakcji tego obszaru, mając do dyspozycji kilka dni, staje się wręcz niemożliwe!

Mimo przytłaczającego ogromu wspaniałych miejsc do zobaczenia, Saksońska i Czeska Szwajcaria leżą na tyle blisko Polski, że warto tu wpaść choćby na weekend. Skalne miasta są oddalone od drogi maksymalnie godzinkę spaceru z parkingu, a dobrze przygotowane szlaki nie powinny nikomu sprawić trudności. Zachęcamy do obejrzenia filmu, w którym odwiedzamy najpiękniejsze miejsca Czeskiej Szwajcarii na rowerach 🙂Rowerem między skalnym miastem a wąwozem

Na wspólną, tygodniową wyprawę rowerową pojechaliśmy z Kubą – zapalonym miłośnikiem dwóch kółek i amatorem miejsc atrakcyjnych przyrodniczo. Wspólnie zaplanowaliśmy trasę z Węglińca (nieopodal polsko-niemieckiej granicy) przez Budziszyn do Sebnitz, gdzie przekroczyliśmy granicę parku narodowego Sächsische Schweiz. Papugując znaną z Norwegii praktykę zostawiania rowerów przy wejściach na szlak, i kontynuowania wędrówki do interesującego miejsca na piechotę – zwiedziliśmy w sumie 12 atrakcji Czech i Niemiec. Wśród nich znalazła się m.in. popularna Brama Pravčicka, punkt widokowy na przełom Łaby, wąskie wąwozy między potężnymi, skalnymi masywami i kilka jaskiń.

Mając do dyspozycji zaledwie kilka dni na interesującym nas terenie, musieliśmy dokonać mocnej selekcji – przedstawiamy więc wybiórcze atrakcje, które mniej więcej leżały na naszej trasie – mając na uwadze, że niebawem wrócimy w ten magiczny rejon, by dopełnić dzieła 🙂 Dla ułatwienia, poniżej znajdziecie mapkę naszej trasy wraz z miejscami, które zwiedzaliśmy i szlakami, prowadzącymi do atrakcji od parkingów.

 

SAKSOŃSKA SZWAJCARIA

 

Saksońska Szwajcaria skały

Saksońska Szwajcaria: W drodze z Saupsdorf do Bad Schandau. 
W drodze z Saupsdorf do Bad Schandau.
Ścieżki rowerowe w Niemczech. Saksonia
Perfekcyjnie przygotowane ścieżki rowerowe, biegnące niezależnie od dróg publicznych – to domena Niemiec.

Kleinsteinhöhle

Przygodę rozpoczynamy od niemieckiej strony. Zanim przypniemy rowery i pomkniemy piechotą do pierwszego skalnego miasta, czujemy się w obowiązku polecić Wam widokową trasę między Saupsdorf (okolice miasteczka Sebnitz), a Bad Schandau. Wąska nitka asfaltu wije się zakusami równolegle do szemrzącej rzeki Krynicy, stanowiącej dopływ Łaby. Przecinając na pół park narodowy, oferuje fenomenalne widoki na porośnięte gęstym lasem, skaliste zbocza, które niejednokrotnie zdają się „wchodzić” na drogę. Jeśli podróżujecie samochodem uważajcie, by w takim miejscu nie zostawić lusterka 😉

Wracając do pierwszego przystanku. Kleinsteinhöhle to po prostu „mała, kamienna jaskinia”, jak wynika z bezpośredniego tłumaczenia. Niewymagający spacer od parkingu powinien zając nie więcej niż 20 minut w jedną stronę – na szczycie podejścia dochodzimy do niewielkiej, za to dość efektownej jaskini z wąskim otworem w sklepieniu. Wchodząc wyżej wąskimi, wyżłobionymi w skale schodkami, dojdziemy do punktu widokowego. Całkiem przyjemna atrakcja, jak na początek 🙂


Szukasz więcej inspiracji? Odwiedź kanał podróżniczy Gdzie Los Poniesie  Youtube

Saksońska Szwajcaria Kleinsteinhöhle

Saksońska Szwajcaria Kleinsteinhöhle

Saksońska Szwajcaria Kleinsteinhöhle

Saksońska Szwajcaria Kleinsteinhöhle Saksonia

Saksońska Szwajcaria Kleinsteinhöhle Saksonia szlak


Skalne miasto Kuhstall

Niekwestionowanym liderem wśród niemieckich skalnych miast jest dawny kompleks zamkowy Neuer Wildenstein, znany także jako skalne miasto Kuhstall. Półgodzinna, wygodna droga od wodospadu Lichtenhainer prowadzi do jednego z najpiękniejszych, skalnych kompleksów w Saksonii. Szeroka skalna brama wprowadza nas na rozległy punkt widokowy na okolicę. U podnóża rudawe korony drzew, w tle kolejne wzgórza i ciemne, piaskowcowe skały.

Chwila zachwytu i ruszamy za niepozornym znakiem w kierunku „Himmelsteiter”. Samo dojście na kolejny punkt widokowy (znajdujący się konkretnie na „dachu” bramy, przez którą przed momentem przechodziliśmy) jest atrakcją samą w sobie – strome schodki poprowadzono klaustrofobicznym przejściem pomiędzy skałami.

Gdy zejdziemy z powrotem na dół (przed skalną bramę) warto pokręcić się jeszcze po okolicy. Skalne miasto jest dość spore i posiada mnóstwo fotogenicznych zakamarków.

 

Skalne miasto Kuhstall - saksońska szwajcaria Niemcy

Skalne miasto Kuhstall - saksońska szwajcaria Niemcy

Skalne miasto Kuhstall - saksońska szwajcaria Niemcy

Skalne miasto Kuhstall - saksońska szwajcaria Niemcy

Skalne miasto Kuhstall - saksońska szwajcaria Niemcy

Skalne miasto Kuhstall - saksońska szwajcaria Niemcy

Skalne miasto Kuhstall - saksońska szwajcaria Niemcy

Skalne miasto Kuhstall - saksońska szwajcaria Niemcy

Zachód słońca, saksońska szwajcaria Niemcy


Bloßstock

Mniej znana atrakcja – choć dla mnie niepobity numer jeden w Saksonii. Imponujących rozmiarów masyw skalny, składający się  jakby z „przylepionych do siebie” wież skalnych, jest wysoki na ponad 90 metrów. Prowadzący wokół formacji pieszy szlak pozwala na podziwianie najpiękniejszych fragmentów masywu – jeśli mamy sprzęt, możemy wspiąć się na jeden z wierzchołków przygotowaną via ferratą.

Miłośnikom wież skalnych szczególnie polecamy Bastei – formacje podobne do Bloßstock, wśród których poprowadzony jest kamienny most z XIX wieku. Przepięknych widoków dopełniają pozostałości zamku Neurathen. Nam niestety nie starczyło czasu na tę atrakcję.

 

Saksońska szwajcaria atrakcje Bloßstock Saksonia

Saksońska szwajcaria atrakcje Bloßstock Saksonia

Saksońska szwajcaria atrakcje Bloßstock Saksonia

Saksońska szwajcaria atrakcje Bloßstock Saksonia

Lichtenhainer Wasserfall Wodospad - wodospad położony przy samej drodze w kierunku Bad Schandau
Lichtenhainer Wasserfall – wodospad położony przy samej drodze w kierunku Bad Schandau nie jest zbyt imponujący. Być może strumień wody powiększa się po konkretniejszych opadach 😉

Tramwaj z Bad Schandau do parku narodowego 

Do wspomnianych wyżej atrakcji z nieodległego Bad Schandau można dojechać… tramwajem. Istniejąca od 1898 roku linia Kirnitzschtalbahn to unikatowa na skalę europejską, 8-kilometrowa trasa, łącząca uzdrowiskowe miasteczko z naturalnymi atrakcjami parku narodowego. Linię obsługują wyłącznie oldschoolowe wagony z lat 60. Choć jednorazowy bilet kosztuje aż 6€, można zainwestować w karnet całodzienny za 9€. Wówczas, traktując tramwaj jako środek transportu pomiędzy kolejnymi atrakcjami parku, powinno udać się odwiedzić wszystkie ciekawe miejsca, usytuowane wzdłuż trasy.

Więcej informacji o godzinach kursowania i taryfie znajdziecie tutaj.

Tramwaj Bad Schandau Gotha
Tramwaj kursujący z Bad Schandau do serca parku narodowego Sächsische Schweiz to gratka nie tylko dla miłośników komunikacji miejskiej. Jednotorowa linia, malowniczo biegnąca wzdłuż wijącej się doliną rzeki, prowadzi do większości najciekawszych atrakcji w okolicy. Na linii kursują wyłącznie zabytkowe wagony, co około pół godziny.
Tramwaj Bad Schandau Kirnitzschtalbahn
Okolice wodospadu Lichtenheiner – niewielka osada po środku parku narodowego. Tu znajduje się końcowy przystanek tramwaju Kirnitzschtalbahn oraz wyjście na szlaki w kilku kierunkach.
Saksońska Szwajcaria Pole namiotowe Ostrauer Mühle to dobra opcja dla rowerzystów i kamperów. Najciekawsze atrakcje Saksońskiej Szwajcarii są oddalone od tego miejsca o zaledwie kilka kilometrów. 
Pole namiotowe Ostrauer Mühle to dobra opcja dla rowerzystów i kamperów. Najciekawsze atrakcje Saksońskiej Szwajcarii są oddalone od tego miejsca o zaledwie kilka kilometrów.

Bad Schandau

Samo Bad Schandau stanowi doskonałą bazę wypadową na szlaki parku Sächsische Schweiz. Również Czeska Szwajcaria jest „w zasięgu” (do granicy kraju jest stąd zaledwie kilka kilometrów). Z miasta pływają promy do czeskiego Hrenska i Decina, położonych również nad Łabą. Można się tam również dostać autobusem.

Bad Schandau to kompaktowe, uzdrowiskowe miasteczko, leżące między zalesionymi wzgórzami opadającymi do doliny Łaby. Warto zajrzeć na stare miasto i do parku zdrojowego (w jego sąsiedztwie znajduje się początkowy przystanek tramwaju Kirnitzschtalbahn). Można także wdrapać się na jedno ze wzgórz, by podziwiać okolicę – lub oszczędzić sobie trudów i skorzystać z najstarszej w Niemczech, zewnętrznej windy osobowej. Winda, pokonując 52 metry przewyższenia, w kilkadziesiąt sekund dowozi nas na taras widokowy na centrum miasta, na wzgórzu Ostrauer Scheibe. Przejazd w obie strony kosztuje niecałe 3€.

 

Bad Schandau panorama miasta
Panorama Bad Schandau z górnego przystanku zabytkowej windy osobowej.
Bad Schandau uzdrowisko kamienica stare miasto
Bad Schandau – schludne, uzdrowiskowe miasteczko w typowo niemieckim klimacie.

Bad Schandau zabudowa volkswagen

Bad Schandau Zabytkowa winda zewnętrzna Personenaufzug
Zabytkowa winda zewnętrzna Personenaufzug z 1904 roku – niestety sama kabina została wymieniona na nową 😉
Bad Schandau Zabytkowa winda zewnętrzna Personenaufzug
…mimo to warto się przejechać. Z góry jest całkiem niezły widok na zakręcającą dolinę Łaby.

Bad Schandau widok na Łabę Saksońska Szwajcaria


CZESKA SZWAJCARIA

 

Pedałując wzdłuż Łaby, płynnie przekraczamy granicę. Wjeżdżamy tym samym w obszar parku narodowego Czeska Szwajcaria, który jest nie mniej ciekawy od swojego saksońskiego odpowiednika. Co prawda skalne formacje są bardziej rozproszone – niemniej nadal od zaznaczonych na mapie, kolejnych atrakcji, dzieli nas zaledwie kilka kilometrów.

Zostawiamy więc rowery w pierwszy możliwym miejscu i udajemy się na zwiedzanie!


Taras widokowy Belveder

Na pierwszy ogień wybraliśmy miejsce mało znane, czyli punkt widokowy Belveder w okolicy miejscowości Labská Stráň. Zachęceni atrakcyjnymi zdjęciami postanowiliśmy wspiąć się na taras, usytuowany na skale, 130 metrów nad lekko zakręcającą doliną Łaby. Rowery zostawiliśmy tuż przy drodze równoległej do rzeki (obok pensjonatu Privoz) i ruszyliśmy zielonym szlakiem pod górę. Do wyboru są dwie alternatywne trasy – jedna prowadzi oznakowanym szlakiem, trawersując lekko zbocze, druga (nieoznakowana) biegnie początkowo równolegle do asfaltowej drogi, by bezpośrednio na wysokości tarasu widokowego rozpocząć ostrą wspinaczkę pod górę po kamiennych schodach.

Na punkt widokowy można też wjechać od strony Hreńska, bezpośrednio do miejscowości Labská Stráň. My jednak woleliśmy zrobić sobie spacer niż mozolny podjazd 😉 Dla spragnionych i głodnych, na górze czeka restauracja i barek z przekąskami.

 

Czeska Szwajcaria Belweder szlak na górę
Ostre podejście „poza szlakiem” od strony doliny Łaby.

Czeska Szwajcaria Belweder

Czeska Szwajcaria Belweder
Taras widokowy Belveder.

Brama Pravčicka

Zasłużona wizytówka parku narodowego Czeska Szwajcaria, będąca największą skalną bramą w Europie. Rozpiętość łuku bramy u samego podnóża wynosi ponad 26 metrów, natomiast wysokość naturalnego otworu to aż 16 metrów.

Brama Pravčicka to zdecydowanie najchętniej odwiedzana przez turystów atrakcja regionu – niemniej mimo spodziewanych tłumów nie można tego miejsca pominąć. Godzinną wędrówkę widokowym szlakiem zwieńczają bajeczne widoki na okoliczne formacje skalne. Bramę można podziwiać z kilku punktów widokowych, zlokalizowanych na sąsiednich wzgórzach. Do każdego prowadzi łatwa, wygodna ścieżka i schody.

U podnóża bramy znajduje się letni, drewniany pałacyk Sokole Gniazdo, który mieści w sobie małą galerię i restaurację. Wstęp na teren całego kompleksu jest niestety płatny – w 2020 roku było to 95 koron od osoby.

Do Pravčickiej bramy prowadzi czerwony szlak, który swój bieg rozpoczyna w dwóch miejscach (przy drodze Hrensko – Jetrichovice). Wędrówka od zachodniej strony jest krótsza, jednak jeśli podróżujecie samochodem, będziecie mogli go zostawić na parkingu ok. 1,5 km wcześniej w stronę Hrenska.

 

 

 

Czeska Szwajcaria atrakcje Brama Pravčicka

Czeska Szwajcaria atrakcje Brama Pravčicka szlak

Czeska Szwajcaria atrakcje Brama Pravčicka szlak

Czeska Szwajcaria atrakcje Brama Pravčicka

Czeska Szwajcaria atrakcje Brama Pravčicka

Czeska Szwajcaria atrakcje Brama Pravčicka

Czeska Szwajcaria atrakcje Brama Pravčicka

Czeska Szwajcaria atrakcje Brama Pravčicka widok

Czeska Szwajcaria atrakcje Brama Pravčicka


Jetřichovice

W sąsiedztwie tej niewielkiej miejscowości znajdują się liczne punkty widokowe, zwane Jetřichovickimi Stenami. My wybraliśmy się na położone na skałach pozostałości zamku Falkenštejn, będącymi kolejnym, wspaniałym punktem widokowym na najbliższą okolicę. Zostawiając rowery na parkingu na skraju Jetřichovic podążamy szeroką ścieżką, wyznaczającą żółty szlak. Po 400 metrach rozpoczynamy niedługie podejście po metalowych schodach. Jeszcze tylko drabinka, wąski przepust między skałami i jesteśmy na szczycie.

Górną, płaską powierzchnię skały obudowano wątpliwej urody, metalowym tarasem. Poruszanie się po nim jest wygodne, jednak wykonanie sporo odjęło klimatowi tego miejsca. Cóż, nie można mieć wszystkiego 😉 Dla samych widoków z Falkenštejna oczywiście warto się tu wdrapać. Trekking w obie strony nie powinien zająć więcej niż godzinę.

 

Czeska Szwajcaria Jetřichovice
Urokliwa zabudowa Jetřichovic w okolicy wejścia na szlak.
Czeska Szwajcaria Jetrichovice Falkenštejn
Fragment podejścia na zamek Falkenštejn.
Czeska Szwajcaria Widok ze szczytu Falkenštejn na okolicę. 
Widok ze szczytu Falkenštejn na okolicę.
Czeska Szwajcaria Widok ze szczytu Falkenštejn na okolicę. 
Widok ze szczytu Falkenštejn na okolicę.
Jetřichovice - opuszczony pałac. Czeska Szwajcaria
Jetřichovice – opuszczony pałac.

Jetřichovice - czeska Szwajcaria dom drewniany


Skalny zamek Sloup

Oddalając się nieco od parku narodowego Czeska Szwajcaria, postanowiliśmy zwiedzić jeszcze kilka atrakcji Gór Łużyckich.

Potocznie zwana zamkiem średniowieczna pustelnia jest usytuowana na 30-metrowej skale od XVIII wieku. W skale, poza funkcjonalnymi pomieszczeniami, wydrążono liczne korytarze, a nawet kościół, zwieńczony dobudowaną na skale wieżą.

Zwiedzanie zamku dostępne jest w sezonie i kosztuje 70 koron od osoby.

Widok na zamek Sloup z górnego poziomu Jaskini Samuela. Czeska Szwajcaria
Widok na zamek Sloup z górnego poziomu Jaskini Samuela.

zamek Sloup Czeska Szwajcaria


Jaskinia Samuela

Pochodząca z 1735 roku, sztucznie wyrzeźbiona jaskinia, przez 17 lat była domem dla miejscowego pustelnika, Samuela Görnera, który zajmował się tu produkcją szkieł do teleskopów i lornetek. Niewielkie „dom w skale” można dzisiaj zwiedzić, a historię Samuela przypomina jego podobizna, ustawiona na zamku Sloup.

Po obejściu jaskini polecam wdrapać się na punkt widokowy ponad nią, skąd doskonale widać okolicę wraz z zamkiem.

Czeska Szwajcaria Jaskinia Samuela

Czeska Szwajcaria szlak Jaskinia Samuela

Czechy Czeska Szwajcaria koty


Jaskinie Cygańskie

Ostatni przystanek na naszej trasie. Krótki spacer obejmujący dwie, mało turystyczne jaskinie, ukryte w lesie. Do miejsc prowadzi wąska ścieżka przyrodnicza – jeżeli akurat dotrzecie w to miejsce wieczorem i szukacie dogodnego miejsca na rozbicie namiotu – okolice jednej z jaskiń cygańskich są miejscami wręcz idealnymi.

 

Jaskinia Cygańska Czeska Szwajcaria

Jaskinia Cygańska Czeska Szwajcaria


Czeskie klimaty i ciekawostki

Okolice Nowego Boru to ostatnie skalne atrakcje na naszej trasie. Czeska Szwajcaria się skończyła, a my wracamy na rowerach w kierunku Liberca. Zabawiliśmy w tym rejonie dłużej niż zamierzaliśmy, w związku z czym musimy wspomóc się pociągami.

Za dwa dni dojedziemy nimi do Harrahova, skąd już o własnych siłach przedostaniemy się przez granicę i dotrzemy do Jeleniej Góry. Poniżej jeszcze kilka zdjęć, a na końcu wpisu kilka praktycznych informacji.

Czeska Kamienica
Mroczny klimat niektórych czeskich miasteczek może się podobać. Na zdjęciu jedna ze śródmiejskich uliczek Czeskiej Kamienicy.
Czeska Szwajcaria
Zgodnie ze spiszem powszechnym, ok. 80% Czechów określa się jako niewierzący – jedynie 10% to katolicy. W związku z tym widok opuszczonego kościoła nie powinien dziwić…
Czeska Kamienica
Zawsze staramy się szukać restauracji z klimatem. W tym bistro w Czeskiej Kamienicy zjedliśmy pyszny smażony ser (czeski przysmak), popijając go słodką Kofolą.
Czechy przystanek autobusowy ładny
W okolicy Jetřichovic przystanki autobusowe były szczególnie zadbane – ten dodatkowo pełnił funkcję społecznej biblioteki.
Czeska Szwajcaria namiot na dziko
Podczas całego wyjazdu nocowaliśmy w namiocie (na dziko, poza jednym wyjątkiem).
Czechy Zakupy stacja kolejowa
Powrót do Polski. Kolej w Czechach bez większego problemu zabiera rowery. Kursuje często, szybko i sprawnie!


Czeska Szwajcaria, Saksońska Szwajcaria – informacje praktyczne:

  • Obszar szczególnie atrakcyjny widokowo i przyrodniczo nie zawiera się tylko w parkach narodowych Sächsische Schweiz (Niemcy) i České Švýcarsko (Czechy). Atrakcji w okolicy jest tak wiele, że prawdopodobnie nie powstał jeszcze szczegółowy przewodnik, opisujący wszystkie interesujące miejsca. Poza wspomnianymi parkami narodowymi warto odwiedzić rejon Gór Łużyckich w Czechach (okolice Nowego Boru i Czeskiej Lipy) oraz Rathen i Königstein w Niemczech.
  • Najlepsze bazy wypadowe w teren to Bad Schandau w Niemczech i Decin w Czechach. Jeżeli nie jesteście zmotoryzowani, na miejscu dość sprawnie funkcjonuje komunikacja miejska, także do mniejszych miejscowości. Pomiędzy Bad Schandau a Lichtenhainer Wasserfall kursują zabytkowe tramwaje, przejeżdżając obok najciekawszych atrakcji Saksońskiej Szwajcarii.
  • Parkingi przy szlakach na popularniejsze atrakcje są płatne, często dość sporo (20-30 PLN za dobę w przeliczeniu). Warto mieć ze sobą gotówkę.
  • Ceny w czeskich restauracjach i na straganach w rejonie granicy są zbliżone do tych niemieckich, ze względu na dużą ilość turystów z tego kraju.
  • Jeżeli planujecie spać w namiocie (jak my), polecam wyjechanie z terenu parku narodowego. Po niemieckiej stronie jest kilka pól namiotowych w samym parku (np. Ostrauer Mühle lub Thorwaldblick w Räumicht) w cenie ok. 20€ za namiot i dwie osoby z prysznicem. 
  • Skalny raj jest naprawdę blisko! Sama Brama Pravčicka leży zaledwie 120 kilometrów od granic Polski.

 

Główne źródło utrzymania bloga to mój własny portfel. Aby móc dalej realizować swoje marzenia, założyłem konto na Patronite. Jeśli uważasz treści na blogu i vlogu za wartościowe, możesz dołożyć od siebie skromną cegiełkę. W grupie siła! 🙂

 

Zobacz także:

CZECHY: Adrspachskie i Teplickie skalne miasto – tuz przy polskiej granicy
Bory Tucholskie na rower i nie tylko
Budapeszt - nietypowe atrakcje
Budapeszt – nietypowe atrakcje

2 komentarze do wpisu „<b>Saksońska, czy Czeska Szwajcaria?</b>”

  1. Cudowne miejsce. Faktycznie przypomina mi trochę Ojcowski Park Narodowy, ale ma swój indywidualny charakter. Muszę się tam wybrać ze swoim dronem do filmowania. Będę miał materiał na kolejną fotorelację. Świetny wpis.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.