Musała – szlak na najwyższy szczyt Bułgarii (i całych Bałkanów)

Bułgaria to nie tylko ciepłe morze Czarne i chaotyczna Sofia. Aż jedną czwartą powierzchni całego kraju stanowią góry, a ponad setka szczytów przekracza 2000 metrów. Musała to  najwyższy szczyt Bułgarii (2925 m.n.p.m.), a także całych Bałkanów! Pomimo tak zacnego miejsca w statystyce, wejście na niego nie powinno stanowić większych problemów. We wpisie przedstawiamy przebieg i trudność szlaku, informacje praktyczne odnośnie spodziewanych warunków pogodowych, zaplecza technicznego i dojazdu z Sofii. A zdjęcia, mamy nadzieję, podsycą Wasz apetyt na wybranie się w bułgarskie góry!

Musała – najwyższy szczyt Bułgarii w zasięgu ręki

Pakujemy się do marszrutki na południowym dworcu autobusowym. Choć jesteśmy właściwie w centrum Sofii, od pierwszych górskich szlaków dzieli nas zaledwie godzina jazdy. Za to bez pamięci można pokochać Bułgarię – góry są tutaj wszędzie! 

Szybka przesiadka na dworcu w miasteczku Samokov, skąd już tylko 9 kilometrów do Borowca – bazy wypadowej w interesującą nas część masywu Riła. To najwyżej wzniesiony masyw górski na terenie całego półwyspu Bałkańskiego, którego większość obszaru podlega pod Rilski Park Narodowy.

Sam Borowiec to niewielka miejscowość, stanowiąca doskonały punkt wypadowy na Musałę i inne popularne szczyty. Także tutaj można rozpocząć kilkudniowy trekking przez najwyższe pasmo Bułgarii, wychodząc po czterdziestu kilometrach marszu np. w rejonie Siedmiu Rylskich Jezior. Ewentualnie można udać się na południe i o własnych siłach dojść w okolice Bańska – punktu wypadowego w pasmo Piryn.

Park Narodowy Riła wita

Riła, to znaczy „góra pełna wody”, w wolnym tłumaczeniu ze starożytnego języka trackiego. W istocie – wędrując po niekończących się płaskowyżach i łagodnych podejściach, co rusz można się natknąć na jeziora polodowcowe (jest ich tu w sumie około 200), szemrzące strumyki i małe wodospady. To stąd wypływają najdłuższe i najgłębsze bałkańskie rzeki, jak np. Iskyr (będąca dopływem Dunaju) czy Marica (wpływająca do Grecji i Turcji). Sam Park Narodowy Riła jest największym górskim obszarem chronionym w Bułgarii, posiadającym w swoich granicach ponad 100 szczytów, powyżej 2000 m.n.p.m. Zagęszczenie pieszych i narciarskich szlaków na tym obszarze jest całkiem spore, jednak nas dzisiaj interesuje tylko jeden cel – Musała, czyli najwyższy szczyt Bałkanów!

 

Musała - Park Narodowy Riła - widok ze szlaku na Musałę, najwyższy szczyt Bułgarii i Bałkanów.
Musała – Park Narodowy Riła – widok ze szlaku na Musałę. Już niedługo będziemy podziwiać takie widoki!


Borowiec – bułgarskie Zakopane?

No, takie „w pigułce”. Popularny, narciarski kurort, wypełniony jest kiczowatymi straganami i knajpkami z fast-foodem. Bez trudu znajdziemy tu także… kluby ze striptizem. Jednak podczas naszej wizyty większość pawilonów jest zamknięta na cztery spusty, turystów także jak na lekarstwo. Ten widok kłóci się z otoczeniem wysokich hoteli i apartamentowców. Może to wina pandemii, jednak zagadani autochtoni wyjaśniają, że to zimą Borowiec przeżywa największe oblężenie.

Dla nas tym lepiej – nie lubimy tłumów, tym bardziej na górskich szlakach.

Szukasz więcej inspiracji? Odwiedź kanał podróżniczy Gdzie Los Poniesie  Youtube

 

Borowiec - Bułgaria. Bułgarskie Zakopane.
Borowiec – turystyczna miejscowość u stóp najwyższego szczytu Bułgarii, leży na 1350 m.n.p.m., więc jest tu wyraźnie chłodniej niż w stolicy. Nawet w środku letniego sezonu jest tu spokojnie – miejscowość ożywa głównie na zimę, w trakcie sezonu narciarskiego.

 

Ruszamy na najwyższy szczyt Bułgarii! Na piechotę czy kolejką gondolową?

Wejście piesze na Musałę z samego Borowca zajmuje około 7-8 godzin w jedną stronę. Do pokonania jest około 1600 metrów przewyższenia, a i dystans to kilkanaście kilometrów. Konstrukcja masywu Rilskiego to stopniowo pnące się ku górze, zalesione zbocza, które ustępują miejsca kosodrzewinie i nagim skałom dopiero w rejonie górnej stacji kolejki, powyżej wysokości 2300 m.n.p.m. Analogicznie – na tej wysokości w Tatrach mamy już ostre żleby, strome ściany skalne i przepaście, a lawirujący nad nią szlak jest ubezpieczony łańcuchami.

Właśnie, kolejka. Całoroczna kolej gondolowa łączy centrum Borowca (1350 m) ze szczytem Jastrebec ( Ястребец – 2389 m). Dwudziestominutowa podróż, w cenie 15 lewa w obie strony, znacznie skraca mozolną wspinaczkę na najwyższy szczyt kraju, zarazem ułatwiając powszechny dostęp turystyczny (analogicznie jak kolejka linowa na Kasprowy Wierch, chociaż na Jastrebcu nie powstała dotąd pizzeria żadnej znanej sieci 😉). Jednak dzięki temu Musała jest dostępna w czasie jednodniowego trekkingu.

Nocleg z namiotem w wysokich górach

My planujemy spędzić noc w górskiej dolinie na ok. 2400 m, i na Musałę wyruszyć kolejnego dnia rankiem, dlatego korzystamy z kolejki (nie bez znaczenia jest również fakt posiadania dwóch wielkich plecaków).

Od górnej stacji idziemy jeszcze spokojnym płaskowyżem ok. 2,5 kilometra, by dojść do schroniska Musała Hut (Хижа Мусала). W sezonie letnim działa tylko drewniano-blaszana chatka, piętrowy, nowoczesny hotel (znajdujący się obok) otwiera się tylko zimą. Nam i tak zależało, by przespać się w górach w namiocie, choć przed wjazdem nie udało się uzyskać jednoznacznej odpowiedzi, czy to legalne.

Teraz możemy rozwiać wątpliwości – w parku Narodowym Riła biwakowanie na dziko jest dozwolone (i powszechne) w obrębie schronisk. Należy zgłosić ten fakt obsłudze, która wskaże nam dogodne miejsce. W naszym przypadku był to miły starszy Pan, który pozwolił rozbić się nad samym stawem, z boskim widokiem na Musałę. Mogliśmy nawet zrobić małe ognisko (drewno było przygotowane), dzięki czemu nie zamarzliśmy, gdy słońce schowało się na skały.

Kolejka gondolowa - widok w stronę Borowca. W ciągu 20-minutowej podróży wjeżdżamy na szczyt Jastrebec (2369 m). Musała stamtąd już niedaleko!
Kolejka gondolowa – widok w stronę Borowca. W ciągu 20-minutowej podróży wjeżdżamy na szczyt Jastrebec (2369 m). Musała stamtąd już niedaleko!
Jastrebec przed szczytem Musała - większość punktów usługowych działa tylko w sezonie zimowym.
Jastrebec – większość punktów usługowych działa tylko w sezonie zimowym.
Musała Hut - schronisko malowniczo położone w dolinie z doskonałym widokiem na najwyższy szczyt Bułgarii - Musała (2925 m).
Musała Hut – schronisko, malowniczo położone w dolinie z doskonałym widokiem na najwyższy szczyt Bułgarii. Tu postanawiamy zanocować.
Musała - namiot z widokiem na najwyższy szczyt Bułgarii. Chociaż jesteśmy w Parku Narodowym, rozbijanie się w sąsiedztwie schronisk (po wcześniejszym wskazaniu dogodnego miejsca przez obsługę), jest dozwolone. Dla takiego widoku z rana warto było trochę zmarznąć ;)
… a jakże, w namiocie! Chociaż jesteśmy w Parku Narodowym, rozbijanie się w sąsiedztwie schronisk (po wcześniejszym wskazaniu dogodnego miejsca przez obsługę), jest dozwolone. Dla takiego widoku z rana warto było trochę zmarznąć 😉

Musała – film ze szlaku

W ramach uzupełnienia informacji (lub jeśli nie chce Wam się czytać) polecam zerknąć na blogowy kanał podróżniczyponiższy film jest w 100% poświęcony wejściu na Musałę 🙂 Sprzedajemy też patent na możliwość rozbicia namiotu w Parku Narodowym. Żeby nie było, w pełni legalnie! Nie namawialibyśmy przecież nikogo do łamania prawa 😉

Więcej naszych filmów z nieodkrytej, naturalnej Bułgarii znajdziesz tutaj


Musała – przebieg szlaku, trudności i frekwencja

Poranek. Ostre promienie słoneczne błyskawicznie podnoszą temperaturę wewnątrz namiotu i wyganiają nas na szlak. Jesteśmy na wysokości ok. 2400 m.n.p.m., do wierzchołka zostało niecałe 600. Obok naszego schroniska główny szlak na Musałę rozdziela się na dwa warianty, by po kilometrze ponownie się połączyć. Wybieramy wariant wschodni, by zobaczyć kolejne bezimienne, polodowcowe jezioro. W sumie w drodze na szczyt będzie ich jeszcze sześć!

Nasze Tatry jednak trudniejsze

Chociaż od samego rana realnie zdobywamy wysokość, szlak nie wymaga od nas żadnych większych trudności. Ot, taka szutrowo-kamienna ścieżka lub skalne schody. Natomiast widoki robią się coraz ciekawsze – seledynowa trawka i kosodrzewina ustępują miejsca głazowiskom, odbijającym się w wodach kolejnych mijanych jezior. Dochodzimy do ostatniego schroniska (dużo ich tutaj mają!) na wysokości ok. 2700 m, obok Ledenoto Ezero. W porównaniu do Musała Hut, ten budynek jest bardzo kameralny i klimatyczny w środku. Można tu zanocować lub kupić drobną przekąskę na wzmocnienie, za całkiem przystępną cenę.

Jemy po batoniku i rozpoczynamy ostatnie podejście. Szlak prowadzi wzdłuż wystających tyczek, wytyczających trakt zimowy, gdy obecną ścieżkę pokrywa gruba warstwa śnieżnej pierzyny. To najbardziej stromy odcinek podejścia, jednak nadal jest sporo łatwiej niż na wielu szlakach w polskich Tatrach. Jeżeli chodziliście po Tatrach Wysokich odcinkami powyżej schronisk, Musała nie powinna stanowić żadnych problemów.

Najwyższy szczyt na Bałkanach zdobyty!

Musała (2925 m.n.p.m.) – ledwo się zorientowaliśmy, że już na niej jesteśmy! Sam wierzchołek nie jest zbyt spektakularny (najlepiej widać to na filmie) – przypomina bardziej spory płaskowyż, lub bieszczadzką połoninę. Ale, bądź co bądź, pod nami rozpościera się fenomenalny widok na całą dolinę, którą tu weszliśmy. Z racji dość późnej pory (spod schroniska wyruszyliśmy koło 10-tej), na szczycie jest całkiem sporo ludzi – jednak miejsca na rozproszenie się jest bardzo dużo.

Na Musale stoi kilka obskurnych budynków, m.in. stacja meteorologiczna. Aby w pełni cieszyć się magią widoków, warto zejść kawałek z samego szczytu w kierunku południowym – to także dobre miejsce na osłonięcie się od wiatru, jeżeli wieje od północy, jak w naszym przypadku 😉

Zerknijcie na zdjęcia ze szlaku – na dole przedstawimy zbiór informacji praktycznych!

 

Musała Hut, okolice schroniska.
Musała Hut – trzeba korzystać zanim słoneczko schowa się za górę!
Bułgaria, Musała Hut. Widok z miejsca, w którym pozwolono nam rozbić namiot. W tle oczywiście Musała :)
Widok z miejsca, w którym pozwolono nam rozbić namiot. W tle oczywiście Musała 🙂
Musała Hut, Bułgaria. Rozpalamy ognisko z widokiem na najwyższy szczyt Bułgarii.
Możemy nawet rozpalić małe ognisko!
Musała, szlak na szczyt. Plecaki zostawiliśmy na przechowanie w schronisku, na kilkugodzinny trekking wybraliśmy się "na lekko".
Dzień kolejny. Plecaki zostawiliśmy na przechowanie w schronisku, na kilkugodzinny trekking wybraliśmy się „na lekko”.
Musała, szlak. Spokojnie pniemy się pod górę - trawa i kosodrzewina powoli ustępuje miejsca skale.
Spokojnie pniemy się pod górę – trawa i kosodrzewina powoli ustępują miejsca skale.
Musała, szlak. Ledenoto Ezero - ostatnie schronisko przed szczytem. Najmniejsze i najbardziej klimatyczne.
Ledenoto Ezero – ostatnie schronisko przed szczytem. Najmniejsze i najbardziej klimatyczne.
Musała, szlak. Widok na wszystkie stawy mijane po drodze na szczyt. Wprawne oko dostrzeże nasze dzisiejsze miejsce startu ;)
Widok na wszystkie stawy mijane po drodze na szczyt. Wprawne oko dostrzeże nasze dzisiejsze miejsce startu 😉
No i jesteśmy, Musała (2925 m.n.p.m.) zdobyta!
No i jesteśmy, Musała (2925 m.n.p.m.) zdobyta!
Szukasz więcej inspiracji? Odwiedź kanał podróżniczy Gdzie Los Poniesie  Youtube

Trekking na Musałę – informacje praktyczne

 • W naszym artykule opisujemy podejście pod Musałę od strony Borowcajednak na szczyt można wejść także od strony południowej, na przykład z kurortu narciarskiego Semkovo. Na szczyt prowadzi czerwony szlak, jednak polecamy wzięcie ze sobą namiotu – dystans to ok. 25 kilometrów w jedną stronę.
 • Wejście na Musałę od strony Borowca to ok. 7-8 h i 1600 metrów przewyższenia. Można skrócić ten dystans, przejeżdżając pięciokilometrowy odcinek kolejką gondolową (niektórzy uważają, że ten fragment szlaku jest dość nudny). Wówczas zaczynamy marszrutę na szczycie Jastrebec (2389 m). Koszt biletu to 15 lewa w obie strony (2020 rok) – bilety zachowują ważność dwa dni.
 • Borowiec znajduje się ok. 75 kilometrów od Sofii oraz ok. 120 km od Płowdiw – jeżeli jesteście w jednym z tych dużych miast, pomyślcie nad wypadem w góry!
 • Do Borowca można dojechać marszrutkami z Sofii, z dworca południowego (skrzyżowanie ulic Samokov i Dragan Tsankov, ok. 400 metrów na południe od stacji metra Joliot-Curie, pod wiaduktem). Wsiadamy w busa jadącego do miasteczka Samokov (odjeżdżają co ok. pół godziny, koszt 4 lewy). Na dworcu w Samokov przesiadka w busa, jadącego do Borowca (również kursuje co ok. pół godziny, koszt 1 lew).
 • Borowiec chaosem, kiczem i ilością reklam przypomina trochę Zakopane, jednak znajdziemy tu wszystko, co potrzeba turyście. Są knajpki z bułgarską kuchnią, sklepy spożywcze, porządna baza noclegowa (poza sezonem w bardzo przystępnych cenach). Dolna stacja kolejki gondolowej znajduje się w samym centrum Borowca.
 • Schroniska na szlaku oferują usługi noclegowe i gastronomiczne – w Musała Hut lub Ledenoto Ezero kupimy piwo lub jakąś zupkę,
 • Szlak z Borowca na Musałę jest dobrze oznaczony znakami czerwonymi (lub symbolem biało-czerwono-zielonym, w kolorze bułgarskiej flagi 🙂 ). Polecam korzystanie z aplikacji Maps.me lub Mapy.cz (w tej drugiej oznaczone są wszystkie ścieżki i szlaki, przebiegające przez Park Narodowy Riła
 • Na całej długości szlaku nie należy spodziewać się zbyt dużych trudności – nie ma łańcuchów, przepaści, elementów wspinaczki
 • Nocowanie w namiocie na dziko oficjalnie jest możliwe tylko w rejonach schronisk, po uprzednim poinformowaniu obsługi obiektu


  Musała, schodzimy ze szczytu. Wysokie słupki wytyczają szlak zimowy, gdy na szlaku zalegają metry śniegu.
  Schodzimy z Musały – wysokie słupki wytyczają szlak zimowy, gdy na szlaku zalegają metry śniegu.
Musała. Po drodze spotkaliśmy sympatyczną parę Polaków - miło porozmawiać wreszcie w swoim języku!
Po drodze spotkaliśmy sympatyczną parę Polaków – miło porozmawiać wreszcie w swoim języku!
I ponownie nasze schronisko Musała Hut.
I ponownie nasze schronisko Musała Hut.
Musała - nocleg w namiocie z pięknym widokiem na najwyższy szczyt Bułgarii :)
To jak Wam się podobało?

Zapraszamy także do innych wpisów z Bułgarii, w których znajdziecie inspirację do zwiedzania kolejnych, ciekawych miejsc tego niezwykłego kraju oraz garść praktycznych wskazówek!

Nasze plany podróżnicze na przyszłość sięgają znacznie dalej – możesz się z nimi zapoznać na naszym profilu Patronite. Poznajmy się lepiej! 

 

Zobacz także:

 

Norwegia: Lofoty - najpiękniejsze trekkingi jednodniowe
Norwegia: Lofoty – najpiękniejsze trekkingi
Kaszubska Marszruta - Bory Tucholskie na rowerze
Kaszubska Marszruta – Bory Tucholskie na rowerze
Czeska i Saksońska Szwajcaria na rower i nie tylko (trekking). Najciekawsze miejsca i trasy.
Czeska i Saksońska Szwajcaria. Miejsca nie z tego świata!

 

 

 

 

 

 

27 komentarzy do wpisu „<b>Musała – szlak na najwyższy szczyt Bułgarii (i całych Bałkanów)</b>”

 1. Ciekawe, że jakoś wcześniej nie patrzyłam na Bułgarię przez pryzmat gór… a widzę, że jest i na co popatrzeć i gdzie powędrować. I to miejsce na nocleg! W takim miejscu marznięcie to mały pikuś:D

  Odpowiedz
 2. Toż to tatrzańskie widoki! Bułgaria to nie tylko morze… powiedziałabym teraz, to przede wszystkim cudowne góry! Kurcze mega mi się podoba, to co pokazałeś! Coś czuję, że kiedyś, jak będziemy planować Bułgarię, to Musała będzie naszym głównym celem podróży! 😀

  Odpowiedz
  • Fakt – w tamtym rejonie Bułgarii jest bardzo tatrzańsko. Jak będziecie planowali wycieczkę, mogę udzielić kilku wskazówek 🙂 Obczajcie sobie jeszcze siedem rylskich jezior – też niesamowite miejsce w bułgarskich górach! 🙂

   Odpowiedz
 3. Witam Tego szukałam .Wybieramy sie do Bułgarii w planach Musała.Mam pytanie czy trzeba mieć dobra kondycje zeby dojść na szczyt,chcemy skorzystac z kolejki tam i z powrotem?Ile czasu trzeba miec zeby dojsc tam ?

  Odpowiedz
  • Jeśli skorzystacie z kolejki, nie powinniście mieć trudności z wejściem i zejściem z Musały tego samego dnia, przewyższenia zostaje już tylko 700-800m. Co do czasu – to zależy od indywidualnych preferencji, ale myślę, że ok 6h marszu trzeba liczyć.

   Odpowiedz
  • Bez problemu – kolejka startuje z Borowca, całkiem sporego miasteczka. Co do kosztu i dostępności miejsc, niestety nie mam pojęcia 🙂

   Odpowiedz
 4. piękne zdjęcia! w jakich miesiącach można się już tam wybrać, by na zastać śniegu? koniec kwietnia będzie okej? myślę właśnie o takim wypadzie na długi weekend 🙂

  Odpowiedz
 5. Cześć, ile wam łącznie zajęło dojechanie do Borowca z Sofii? I orientujesz się może w lokalnym transporcie? Czy można jakoś dojechać na punkt startowy na Malyovitsę bez wracania do Sofii?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.