Wyprawa rowerowa – od czego zacząć? /Uniwersalny poradnik/

Wyprawa rowerowa – planujesz zacząć przygodę? Wziąć namiot, sakwy, i pojechać przed siebie w Polskę lub dalej? Jeśli w głowie mnożą Ci się kolejne pytania jak to ogarnąć – dobrze trafiłeś! Przedstawiam Ci obszerne, filmowe vademecum wiedzy, które pomoże Ci zaplanować wymarzoną wyprawę rowerową. Na podstawie 12 lat doświadczeń w tym temacie, podzielę się z Tobą niezbędnymi informacjami, ułatwiającymi wkroczenie w „ten świat”. W serii porozmawiamy o planowaniu trasy, sprzęcie, odżywianiu się, logistyce i kobiecych sprawach na wyprawie. W sumie ponad 2 godziny nagrań konkretnych porad! Wybierz zagadnienie, które najbardziej Cię interesuje.

Wyprawa rowerowa jest dla każdego!

Sport to zdrowie – tą prawdę zna każdy. A jeśli połączymy aktywność z krajoznawstwem, przygodą i przyjemnością dla wszystkich uczestników?

Zwiedzanie świata na rowerze to najbardziej ekonomiczny, a zarazem wszechstronny sposób podróżowania. Poruszamy się na tyle szybko, by w ciągu kilku dni dojechać na kraniec Polski lub objechać dookoła niejeden Park Narodowy – a zarazem na tyle wolno, aby dostrzec szczegóły mijanych miejsc, uśmiechnąć się do ludzi, poczuć zapach polnych kwiatów.

Turystyka rowerowa (wyprawowa) staje się coraz bardziej popularna, tym bardziej w czasach pandemii. Zaczynamy dostrzegać to, co piękne w sąsiedztwie naszego miejsca zamieszkania, chętnie stawiamy na aktywność. A jeśli przy okazji możemy poznać historię mijanych miejsc, „zmachać” się na leśnym podjeździe, wesoło spędzić czas z rodziną czy przyjaciółmi, posiedzieć przy trzasku wieczornego ogniska, to czemu nie? 🙂 Dynamiczny rozwój infrastruktury wychodzącej naprzeciw rowerzystom (choćby polski szlak Green Velo, mający ponad 1800 kilometrów) oraz coraz łatwiejszy dostęp do niedrogiego sprzętu skracają dystans między każdym z nas a profesjonalnymi wyprawowiczami, których poziom do niedawna był dla nas nieosiągalny.


Od czego zacząć planowanie? Ile to kosztuje?

Zanim „wejdziemy na dobre” w ten świat, w głowie mnoży się milion pytań. Jaki rower wybrać? Na co zwrócić uwagę przy wyborze sakw i innego sprzętu? Czy nocowanie w namiocie na dziko jest legalne i bezpieczne? Ile kosztuje sprzęt biwakowy i kuchenka turystyczna? A co, gdy w trakcie wyprawy złapie nas niedyspozycja?

W prywatnych wiadomościach otrzymywałem sporo pytań i próśb o rozwianie tego typu wątpliwości. Korzystając z faktu, iż nadchodzi kolejny sezon i wielu z Was planuje rozpocząć swoją przygodę z wyprawami rowerowymi – postanowiłem stworzyć pięcioodcinkowy, konkretny poradnik „Jak zaplanować pierwszą wyprawę rowerową?”

W tej praktycznej serii poruszymy wszystkie możliwe kwestie – od pierwszych przygotowań (wyboru roweru, zaplanowaniu trasy, transportu roweru pociągiem czy samolotem) do właściwego odżywiania się podczas aktywności, szczegółowych kosztów (na przykładzie naszej wyprawy na Lofoty w 2019 roku) oraz damskich spraw na rowerze (specjalny odcinek dla dziewczyn nagrała Kasia).

Jestem pewny, że błyskawicznie przekonasz się, że nie ma się czego bać, a zrobienie pierwszego kroku jest łatwiejsze niż myślisz. Wspólnie przeanalizujemy wszystkie etapy logistyczne, bo przecież Twoja pierwsza wyprawa rowerowa musi zostawić pozytywne wspomnienie, by zaraz po powrocie móc planować kolejną!


Spis odcinków:

  1. Pierwsza wyprawa rowerowa krok po kroku – praktyczne wskazówki
  2. Jaki rower wybrać, jak się spakować? Porady techniczne i sprzętowe
  3. Wyprawa rowerowa „od kuchni” – wywiad z dietetykiem, prezentacja sprzętu
  4. Ile to kosztuje? – analiza kosztowa na przykładzie dwutygodniowej wyprawy do Norwegii
  5. Kobieta na wyprawie rowerowej – na co zwrócić uwagę

 


Kolejne filmy pojawią się na kanale do końca kwietnia. Aby jeszcze bardziej zgłębić wiedzę w zakresie planowania wypraw rowerowych, zapraszam Was do wpisu Twoja Pierwsza Wyprawa Rowerowa – porady i wskazówki.

 

Nasze plany podróżnicze na przyszłość sięgają znacznie dalej – możesz się z nimi zapoznać na naszym profilu Patronite. Poznajmy się lepiej! 

 

 

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.