Najpiękniejsze drogi na Teneryfie

Pełne ostrych zakrętów i karkołomnych zjazdów, wąskie i niebezpieczne, ale zdecydowanie warte grzechu. Niemal wszystkie drogi na Teneryfie są tak widokowe, że z dużą trudnością wybraliśmy te trzy, które przedstawiamy w tym artykule.

NOCOWANIE W
NAMIOCIE

To nic strasznego! Nasz uniwersalny poradnik wprowadza w temat krok po kroku.

WYPRAWA ROWEROWA

Jak się przygotować do wyprawy z sakwami? Co spakować, jak wyznaczyć trasę?

DAMSKA KOSMETYCZKA

Kosmetyczny niezbędnik kobiety. Co zabrać w podróż?

Które drogi na Teneryfie warto przejechać?

Pomimo faktu, że Teneryfa ma tylko 2 tys. km² powierzchni (co odpowiada wielkości np. czterem Warszawom), pięknych, widokowych dróg jest tak wiele, że nie sposób wymienić ich wszystkich w jednym artykule.

Dlatego dzisiaj przedstawimy trzy, naszym zdaniem najpiękniejsze drogi na Teneryfie, ukazujące naturalne piękno wyspy. Każda z nich jest wyjątkowa na swój sposób i oferuje widoki nie do powtórzenia w innej części Teneryfy. Każda z nich prowadzi do innych atrakcji – warto zaplanować podróż jedną z tych dróg planując odwiedzenie gór Anaga, wulkanu Teide czy zachodniego wybrzeża.

Drogi na Teneryfie
Wulkan Teide jest dobrze widoczny z każdej części wyspy. Tu akurat rzut oka od zachodniej strony, tuż nad miasteczkiem Santiago del Teide.
Masca - najpiękniejsze drogi na Teneryfie
Droga do miejscowości Masca jest nie tylko niezwykle piękna, ale i mocno karkołomna.

Droga przez Góry Anaga

Taganana to kameralne, niewielkie miasteczko o kanaryjskiej, niskiej zabudowie. Fenomenalnie położone na zboczach strzelistych gór Anaga – nie wiedzieć czemu jest dość rzadko odwiedzane przez turystów. W północno-wschodniej części Teneryfy warto zabawić na dłużej – tutejsze szlaki piesze są doskonale poprowadzone – sprawdziliśmy! Jeśli jednak nie macie tyle czasu, przejdźcie się widokową drogą TF134 na odcinku od punktu widokowego Mirador Valle San Andres do Taganany.

Po wyjeździe z tunelu nad głównym pasmem górskim całe miasto ukazuje się jak na dłoni – od tego miejsca przez kilka kilometrów będziemy do niego zjeżdżać. Polecamy zatrzymać się na punkcie widokowym Mirador del Risco Mogote, możemy zaparkować auto na jednym z przygotowanych miejsc. Wciąż jesteśmy dość wysoko, mamy widok właściwie na całą Tagananę, wybrzeże oceanu i rozległą dolinę po prawej stronie.

Proponujemy dojechać drogą TF 134 dalej, przez Almacigę do Benijo. Trasa nie zalicza już większych wspinaczek i prowadzi raczej wzdłuż wybrzeża, m.in. obok szerokiej, wulkanicznej plaży Playa del Roque de las Bodegas.

Teneryfa piękna droga - Taganana góry Anaga
Taganana jak na dłoni - wystarczy tylko zjechać!
Góry Anaga - najpiękniejsze drogi Teneryfa
Góry Anaga - najpiękniejsze drogi Teneryfa
Góry Anaga - najpiękniejsze drogi Teneryfa
Góry Anaga - najpiękniejsze drogi Teneryfa
Taborno góry Anaga Teneryfa
Taborno - jedna z innych, malowniczo położonych miejscowości w górach Anaga.

Droga przez wąwóz Masca

Przez wąwóz Masca w zachodniej części Teneryfy prowadzi jeden z piękniejszych szlaków turystycznych. Niestety ze względu na wypadek sprzed kilku lat, obecne dostęp do szlaku jest mocno ograniczony i limitowany, niemniej nadal można przejechać karkołomną drogą, prowadzącą do miejscowości Masca (tam rozpoczyna się piesza trasa).

Miasteczko Santiago del Teide z miejscowością Masca łączy kręta i wąska droga. Pomimo niewielkiej odległości (ok. 6 km) nie każdy czuje się na siłach, by pokonać ją samochodem. Tuż za przełęczą, będącą jednocześnie wspaniałym punktem widokowym na wulkan Teide (Mirador Cherfe), droga drastycznie się zwęża i prowadzi ostro w dół serpentynami. Nachylenie drogi nierzadko przekracza 15%, mijanie z innymi uczestnikami ruchu (nierzadko autobusami) jest bardzo utrudnione i wymaga niezłego wyczucia.

Zanim dojedziemy do samej Masci, warto stanąć na jednym z punktów widokowych by zachwycić się nieziemskimi widokami. Dopiero w miejscowości droga się rozszerza, są parkingi, gdzie możemy zostawić auto (polecamy przyjazd wcześnie rano) i udać się pieszo na eksplorację okolicy.

Kanion Masca Teneryfa
Droga do miejscowości Masca jest pełna punktów widokowych - w sumie trudno się dziwić!
Masca najpiękniejsza droga na Teneryfie
Masca Teneryfa co zobaczyć
Wąwóz Masca Teneryfa droga

Możesz pojechać dalej

Choć większość turystów, jadących od Santiago del Teide, dojeżdża wyłącznie do miejscowości Masca, widokowa trasa prowadzi dalej aż do Buenavista del Norte. Dojazd zajmie z pewnością więcej czasu niż główną drogą przez Garacicho, ale dalsze widoki są również tego warte.

Drogi w parku narodowym Teide

„Wszystkie drogi na Teneryfie prowadzą do Parku Narodowego Teide”. Coś w tym jest – znajdujący się w centralnej części wyspy, wysokogórski wulkaniczny obszar, jest połączony czterema drogami z główną trasą, okalającą Teneryfę wzdłuż wybrzeża. Bez wątpienia warto wypróbować wszystkie te drogi – my przejechaliśmy odcinek od zachodniej strony, między Santiago del Teide a dolną stacją kolejki górskiej na wulkan.

Kilkudziesięciokilometrowy odcinek to nieustanny podjazd – wjeżdżamy z ok. 700 m n.p.m. na ponad 2000. Bujna roślinność stopniowo się rozrzedza, ustępując surowemu krajobrazowi z zastygłej lawy. Po drodze mamy kilka punktów widokowych i krótkich szlaków na okoliczne wzgórza, cały czas mając w tle potężną sylwetkę wulkanu Teide.

W drodze na parking przed szlakiem / kolejką linową na wulkan warto zatrzymać się przy Canada Blanca – po zachodniej stronie drogi jest wejście na ciekawy szlak wśród niezwykłych formacji wulkanicznych. Ma w sumie ok. 3,5 km, przejście nie powinno zająć więcej jak 2 godziny.

Park Narodowy Teide Teneryfa droga
TF38 - droga prowadząca do serca parku narodowego Teide.
Wulkan Teide Teneryfa najpiękniejsze drogi
Wulkan coraz bliżej...
Teide szlaki Teneryfa
Teide szlaki Teneryfa
Wulkan Teide Teneryfa - punkt widokowy

Najpiękniejsze drogi na Teneryfie - informacje praktyczne

Drogi na Teneryfie są często kręte i wąskie, a jednocześnie niezwykle widokowe. Pamiętajcie by się za bardzo nie "zapatrzyć", jeśli jesteście kierowcą 😉 W wielu miejscach są pobudowane zatoczki i niewielkie, bezpłatne parkingi - tam możemy bezpiecznie zostawić samochód i chłonąć piękno otaczającej natury.

Pomóż nam współtworzyć to miejsce

Nasze plany podróżnicze na przyszłość sięgają znacznie dalej – możesz się z nimi zapoznać na naszym profilu Patronite i, jeśli chcesz, dołożyć od siebie skromną cegiełkę. Poznajmy się lepiej!

OSTATNIE ARTYKUŁY NA BLOGU

2 komentarze do wpisu „<b>Najpiękniejsze drogi na Teneryfie</b>”

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.