Czeski Krumlow, najbardziej klimatyczne miasto w Czechach

Czeski Krumlow, pomimo kompaktowych rozmiarów, ilością historycznych atrakcji i wspaniałych widoków mógłby obdzielić niejedno z największych, polskich miast. Drugi co do wielkości zamek w kraju, zabytkowe centrum o średniowiecznym układzie urbanistycznym i bajkowej zabudowie, skaliste wzgórza, z których jak na dłoni widać położone w dole kamienice i meandrującą pomiędzy nimi Wełtawę. Przez niektórych nazywany Pragą w miniaturce, warty zobaczenia o każdej porze roku na dłużej, niż kilka godzin. W naszym poradniku znajdziesz niezbędne informacje, które pomogą zaplanować Ci pobyt w magicznym Czeskim Krumlowie.

NOCOWANIE W
NAMIOCIE

To nic strasznego! Nasz uniwersalny poradnik wprowadza w temat krok po kroku.

WYPRAWA ROWEROWA

Jak się przygotować do wyprawy z sakwami? Co spakować, jak wyznaczyć trasę?

DAMSKA KOSMETYCZKA

Kosmetyczny niezbędnik kobiety. Co zabrać w podróż?

Czeski Krumlow, najpiękniejszy tuż po Pradze?

Jako pierwszy był zamek, który powstał na górującej nad Wełtawą skale już w 1250 roku. Początkowo był mniejszy – przez kolejne lata, za panowania rodu Rožmberków, rozrósł się do obecnych rozmiarów. Zamek w Czeskim Krumlowie jest drugim pod względem zajmowanej powierzchni w Czechach, zaraz po Hradczanach w Pradze.

Pod zamkiem w naturalny sposób wyrastało miasto, dostosowując się kształtem do zakoli Wełtawy, najdłuższej rzeki w Czechach. Typowy w średniowieczu układ urbanistyczny został zachowany do dziś, dlatego od 1992 roku Czeski Krumlow jest wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Czesi uwielbiają pielęgnować tradycje i są dumni ze swoich zamków – w Czeskim Krumlowie raz w roku odbywa się niepowtarzalny festiwal historyczny, w którym bierze udział kilkanaście tysięcy osób.

Jak za dawnych lat – z estetyką i smakiem

Współczesny Czeski Krumlow  opowiada odwiedzającym go turystom tajemniczą historię kraju – mało jest miejsc, gdzie doświadczymy jej naocznie w tak dużym stopniu. Kilkusetletnie kamienice w renesansowym i gotyckim stylu zachwycają malowanymi fasadami, bogatymi zdobieniami i różnorodnością, która jednocześnie spaja budynki w jedną całość. W podcieniach znajdują się stylizowane na dawne czasy sklepy, kawiarnie i restauracje – nietrudno zauważyć jak wiele wysiłku w wystrój i witrynę włożyli właściciele, chcąc w maksymalnym stopniu oddać historycznego ducha miasta. 

Stare miasto jest wyłączone z ruchu samochodowego, nie znajdziemy w nim też reklam i jaskrawych szyldów sklepów – pozostaje nam wybrać się na spacer w poszukiwaniu najpiękniejszych miejsc tego uroczego miasteczka. 

Czeski Krumlow ulica Szeroka Gdzie Los Poniesie
Ulica Szeroka, w tle krumlowski zamek.
Czeski Krumlow sklepy witryny
Czeski Krumlow, Cesky Krumlov
Czeski Krumlow zdecydowanie najpiękniej wygląda z góry!
Czeski Krumlow z lotu ptaka św Wita Wełtawa
Nad historycznym, starym miastem dominuje ogromny kościół św. Wita.
Czeski Krumlow most nad Wełtawą

Czeski Krumlow – które miejsca warto zwiedzić?

Pomimo niewielkich rozmiarów, miasto ma naprawdę sporo do zaoferowania nie tylko miłośnikom historii i czeskich zamków. Jeśli macie niewiele czasu i jesteście w Krumlowie tylko na chwilę, warto zaplanować, które atrakcje chcecie odwiedzić, a co zostawiacie na następnym raz. Bo podejrzewamy, że podobnie jak my zapragniecie tu wrócić – choćby o innej porze roku 🙂 

Krumlowski zamek

XIII-wieczny, krumlowski zamek jest widoczny niemal z każdego miejsca w mieście i okolicach – nie bez powodu został wybudowany na najwyższej skale nad samą Wełtawą. Podobnie jak w przypadku większości odwiedzonych przez nas czeskich zamków, nawet jeżeli nie mamy w planach zwiedzić wnętrza budynku, warto wejść na dziedziniec (co jest zwykle bezpłatne). W krumlowskim zamku są aż cztery dziedzińce, oddzielające poszczególne części ogromnej posiadłości. 

Wchodząc na pierwszy, największy dziedziniec (ten z zamkową wieżą) spójrzmy do wnętrza fosy – żyją tam niedźwiedzie, których nie spotkał tak fatalny los, jak ich braci – ich skóry zdobią zamkowe podłogi…

Zwiedzanie wnętrza zamku (tylko z przewodnikiem) rozpoczyna się na drugim dziedzińcu.  Możemy kupić bilety na wycieczkę w języku czeskim lub angielskim. 

Most Płaszczowy

Kilkukondygnacyjny, kamienny most, łączący kolejne części krumlowskiego zamku, to najpopularniejszy punkt widokowy w mieście. Trudno się dziwić – jak na dłoni widać stąd całą zabytkową część Czeskiego Krumlowa. Most pełni funkcję komunikacyjną – prowadzi m.in. do zamkowych ogrodów. Sama budowla powstała w 1777 roku i składa się z czterech pięter, osadzonych na kamiennych arkadach. 

Ogrody zamkowe

Przechodząc przez zamkowe dziedzińce i most Płaszczowy kierujemy się na wprost, nieprzerwanie wspinając się coraz wyżej, aż dotrzemy do zamkowych ogrodów. Istnieją w tym miejscu od XVI wieku – okazały, dziesięciohektarowy obszar jest podzielony na części – w stylu angielskim i francuskim. Największą atrakcją jest kaskadowa fontanna oraz potężne, rozłożyste drzewa przy głównej alei. 

Kościół św. Wita

Choć ogromny, gotycki kościół to jedna z największych budowli w Czeskim Krumlowie, wejście do niego jest dość niepozorne (od ulicy Kościelnej). Świątynia jest nie tylko atrakcją turystyczną, ale wciąż działa, co w najbardziej ateistycznym kraju w Europie wcale nie jest takie oczywiste. 

Most Płaszczowy Czeski Krumlow
Z mostu Płaszczowego rozpościera się wspaniały widok na miasto - choćby dlatego warto tu wejść!
Czeski Krumlov most płaszczowy
Przechodząc pod mostem Płaszczowym możemy obejść krumlowski zamek dookoła.
Lávka pod Zámkem Czeski Krumlow
Lávka pod Zámkem - stąd naszym zdaniem jest najlepszy widok na zamek.
Czeski Krumlow Wełtawa
Widok z mostu Płaszczowego.
Wieża zamkowa Krumlow
Wieża zamkowa to bardzo charakterystyczny punkt miasta - jest udostępniona do zwiedzania.
Zamek Czeski Krumlow dziedziniec
Dziedziniec Czeski Krumlow
Czeski Krumlow Niedźwiedzi wybieg zamek
Wybieg dla niedźwiedzi przy wejściu do zamku.
Zamkowe ogrody Czeski Krumlow
Zamkowe ogrody.

Klasztor Minorytów – centrum edukacyjne

Klasztor Minorytów i Klarysek znajduje się dokładnie naprzeciwko wejścia na dziedziniec krumlowskiego zamku. Zabytkowy kompleks klasztorny został założony w tym miejscu w XIV wieku przez ród Rożemberków. 

Klasztor przez dziesięciolecia pełnił rozmaite funkcje – m.in. znajdowała się tu szkoła wojskowa, mieszkania socjalne i magazyny. Kilka lat temu przeprowadzono kompleksowy remont, tworząc w dawnym klasztorze centrum kulturowo – edukacyjne, promujące zainteresowanie historią. Mieliśmy okazję je zwiedzić!

Klasztorne pomieszczenia to obecnie interaktywny zamek-muzeum, będący atrakcją zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Wystarczy spojrzeć na nas 😉 Kasia z przyjemnością wskoczyła w suknię, a ja w… kamizelkę, ważącą 13 kilogramów. Mieliśmy tez przyspieszony kurs pisania piórem (to wcale nie jest takie łatwe), a na koniec, w zaaranżowanej aptece, przygotowaliśmy ziołowy wywar-lekarstwo, które mogliśmy zabrać ze sobą – jednak odradzono nam spożywać 😉

Średniowieczny festiwal każdego czerwca

Historyczny klimat Czeskiego Krumlowa najbardziej czuć podczas Święta Pięciolistnej Róży, odbywającego się corocznie w wybrany weekend czerwca. Wówczas na kilka dni całe miasto cofa się w czasie do epoki renesansu, w którym panowała dynastia Rożmberków. Na placu Náměstí Svornosti rozgrywają się turnieje rycerskie, przedstawienia muzyczne i teatralne. Ulice miasta przemierza barwny orszak historyczny, nie brakuje również atrakcji dla dzieci.

Wszystko jest dopracowane w niemal najmniejszym szczególe - to niecodzienne święto w magicznym miejscu o niezwykłej historii. Udział w festiwalu bierze nawet 20-30 tys. osób; całość jest zwieńczona spektakularnym pokazem fajerwerków.

W 2022 roku Święto Pięciolistnej Rózy odbyło się między 17 a 19 czerwca, w kolejnych latach polecamy sprawdzanie na stronie miasta.

Klasztor Minorytów Czeski Krumlow
Klasztor Minorytów Czeski Krumlow
Klasztor Minorytów Czeski Krumlow Rycerz
Klasztor Minorytów Czeski Krumlow
Klasztor Minorytów Czeski Krumlow

Zatopić się w klimacie starego miasta

Po tym jak odwiedzicie wszystkie zaplanowane atrakcje, dopełnieniem zwiedzania będzie… zwykły spacer. Pozwólcie sobie na leniwe powłóczenie się krętymi uliczkami śródmieścia, bez planu, mapy i patrzenia na zegarek.

Przystańcie na kawę lub piwo z widokiem na jedno z zakoli Wełtawy, zwróćcie uwagę na starannie wykończenie kolorowych kamienic, wstąpcie do jednego z ciekawych sklepików z oryginalnymi pamiątkami, które, choć zaaranżowane pod turystów, bardzo starają się odwzorować średniowieczne kramy. 

Czeski Krumlow widok
Czeski Krumlow
Kamienice Czeski Krumlow
Kamienice Czeski Krumlow Apartament
most nad Wełtawą Czeski Krumlow
Czeski Krumlow co zobaczyć
Czeski Krumlow rynek Plac Náměstí Svornosti
Plac Náměstí Svornosti.
Czeski Krumlow uliczki
Czeski Krumlow Czechy co zobaczyć
Czeski Krumlow Czechy co zobaczyć kościół
Wnętrze kościoła św. Wita.
Czeski Krumlow Czechy co zobaczyć

Ciekawe miejsca w okolicy Czeskiego Krumlowa

Jeżeli wybieracie się do Czeskiego Krumlowa, polecamy nie poprzestać na zwiedzaniu samego miasta.  Jest ono doskonałą bazą wypadową w inne interesujące miejsca południowej części Czech – w ramach jednodniowej wycieczki można się wybrać do jednego z większych, czeskich browarów, spojrzeć na największe w kraju jezioro z poziomu lądu lub ścieżki w koronach drzew, powędrować szlakami ogromnego parku narodowego albo odwiedzić równie interesujące urbanistycznie miasta, co sam Krumlow. Jakby tego było mało, po samej Wełtawie można się przepłynąć kajakiem lub pontonem – w zależności od wybranego odcinka, na wodzie możemy spędzić nawet trzy dni.

Przykładowe atrakcje wokół Czeskiego Krumlowa, które polecamy odwiedzić

Spływ kajakowy Wełtawą

Początkowy odcinek 430-kilometrowej Wełtawy jest bardzo widokowy i całkiem popularny zarówno w formie kilkudniowych, jak i parogodzinnych spływów. Jadąc rowerami od jeziora Lipno aż do Czeskich Budziejowic zauważyliśmy, że infrastruktura jest całkiem nieźle przygotowana (wiele firm obsługujących kajaki, pola namiotowe wzdłuż rzeki, bary i restauracje) – może następnym razem spróbujemy 😉 Czeski Krumlow podziwiany z poziomu meandrującej przez miasto Wełtawy… to musi być coś!

Więcej informacji o spływach Wełtawą możecie znaleźć na tej stronie

Czeski Krumlow - informacje praktyczne

Na koniec postanowiliśmy zebrać dla Was kila praktycznych informacji, które - mamy nadzieję - ułatwią Wam zaplanowanie wycieczki do Czeskiego Krumlowa i jego magicznych okolic.

Jak dojechać do Czeskiego Krumlowa?

Czeski Krumlow leży w południowo-zachodniej części Czech – miasto dzieli od Pragi 170 kilometrów (w przybliżeniu 2,5 godziny jazdy samochodem). Jeśli nie jesteście zmotoryzowani, możecie skorzystać z jednego z licznych połączeń kolejowych, dzięki czemu odpadnie problem z parkowaniem, co w zabytkowym mieście jest dość utrudnione.

Rozkład, ceny i połączenia można sprawdzić na stronie czeskich kolei. Dworzec kolejowy znajduje się ok. 2 kilometry od centrum miasta – można podjechać autobusem miejskim lub przejść się spacerem.

Parkowanie samochodu

Wjazd samochodem do ścisłego centrum jest dozwolony wyłącznie dla służb miejskich oraz zaopatrzenia – nie polecamy próbować, złamanie zakazu grozi surowym mandatem. Auto możemy zostawić na jednym z płatnych parkingów publicznych, znajdujących się blisko zabytkowej części miasta – ich listę wraz z cenami znajdziecie tutaj.

Gdzie spać?

O klimatyczny nocleg w mieście nie jest tak trudno, jakby się mogło wydawać. Praktycznie całe centrum składa się z zabytkowych budynków, także mieszkalnych – niektóre domy mają nawet 300 lat! Właśnie na takie miejsce trafiliśmy, kompletnie przez przypadek, rezerwując na bookingu najtańszy hostel w sensownej lokalizacji (z dość niewielkim wyprzedzeniem. W cenie 34€ za pokój mieliśmy do dyspozycji bardzo klimatyczny pokój i (a może przede wszystkim) drewniany taras, wiszący nad bystrym nurtem Wełtawy. Przemili właściciele prowadzą to miejsce z pasją już od wielu lat – zresztą opinie obiektu mówią same za siebie. Hostel znajdziecie tutaj, mieści się kilkaset metrów od ścisłego centrum.

Co i gdzie zjeść?

Czeski Krumlow, czeska kuchnia. Podobnie jak w reszcie turystycznych miasteczek kraju, na każdym rogu znajdziecie restauracje serwujące Svičkovą z knedlikami, wieprzowy gulasz czy smażony ser z frytkami. Każde danie obowiązkowo popijane pienistym, czeskim piwem. Ceny w centrum są nieco wyższe niż poza nim; zachęcamy do próbowania czeskiej kuchni w tak bardzo czeskim mieście – ciężko nam wymienić i zarekomendować konkretne miejsca, wszędzie było bardzo pysznie 🙂

Więcej informacji o mieście i regionie możecie znaleźć na oficjalnej stronie – również w wersji angielskiej 🙂

UBEZPIECZENIE TURYSTYCZNE

Planujesz krótki weekendowy wypad do Czech? A może przygotowujesz się do dłuższej wyprawy do naszych południowych sąsiadów? W każdym przypadku powinieneś pamiętać o ubezpieczeniu, dzięki któremu podczas wyjazdu nie trzeba przejmować się różnego rodzaju nieprzewidzianymi wypadkami.

Wybierając ubezpieczenie turystyczne do Czech, kupujesz gwarancję spokoju w każdych okolicznościach w cenie nieprzekraczającej kilku złotych na dzień. Co zyskujesz w zamian? Już w podstawowej wersji polisy masz gwarantowane pokrycie kosztów leczenia do wybranej kwoty (warto nieco dopłacić i nie wybierać najniższej), ubezpieczenie assistance i NNW. Wyższe pakiety to z kolei dodatkowo ochrona OC w życiu prywatnym, ubezpieczenie sportowe i sprzętu sportowego dla aktywnych, czy ubezpieczenie bagażu.

A to nie koniec, bo polisę można jeszcze rozszerzyć o dodatkowe klauzule, np. w razie chorób przewlekłych, uprawiania sportów ekstremalnych czy wypadków po alkoholu. Pamiętaj, aby dopasować ochronę do własnych potrzeb, a żadne niefortunne zdarzenia nie będą Ci straszne!

Źródło wypowiedzi: mubi.pl

Czeski Krumlow hostel skippy

Czeski Krumlow – te atrakcje warto odwiedzić (mapa)

Czeski Krumlow to kameralne i romantyczne miasto o wyjątkowym na skalę europejską układzie urbanistycznym. A do tego wspaniale zachowanym! Czerwone dachy uroczych kamienic i kościołów, wciśniętych między wijącą się Wełtawę, najlepiej podziwiać z kamiennego mostu Płaszczowego lub (jeśli preferujecie mniej turystyczne miejsca) wzgórza Krzyżowa Góra, które wymaga niedługiego spaceru. Pomimo zwykle sceptycznego podejścia do zwiedzania miast, zamków i budynków sakralnych (tak już mamy – zdecydowanie bardziej wolimy wybrać się na rowerową przejażdżkę po parku Szumawa lub wędrować przez Czeskie skalne miasto Adrspach) – jednodniowy pobyt w Czeskim Krumlowie jedynie pobudził nasz apetyt na więcej.

To miasto ma coś w sobie i chyba potrafi zaczarować każdego – spacerując po brukowanych uliczkach, kontemplując spójność i urodę wspaniałej zabudowy zaczęliśmy się zastanawiać, jak to magiczne miejsce wygląda jesienią, w oprawie spadających, rudych liści i porannych mgieł, albo zimą, przykryte białym puchem? Bardzo chcielibyśmy się tego dowiedzieć, a przy okazji odwiedzić pominięte przez brak czasu atrakcje. Oby jak najszybciej!

Poniżej zamieszczamy na mapie główne atrakcje Czeskiego Krumlowa 🙂

Zapraszamy również do jednego z naszych czeskich filmów – odwiedzamy w nim Północne Czechy, czyli dwie ścieżki w koronach drzew (w Karnonoskim Parku Narodowym oraz w Dolnej Morawie). Przedstawiamy także Adrspachskie i Teplickie Skaly – dwa rezerwaty formacji skalnych, znajdujące się zaledwie 30 km od Wałbrzycha. 

Pomóż nam współtworzyć to miejsce

Nasze plany podróżnicze na przyszłość sięgają znacznie dalej – możesz się z nimi zapoznać na naszym profilu Patronite i, jeśli chcesz, dołożyć od siebie skromną cegiełkę. Poznajmy się lepiej!

OSTATNIE ARTYKUŁY NA BLOGU

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.