Czy można łączyć prowadzenie franczyzy z częstymi podróżami?

Franczyza to jeden ze sposobów prowadzenia działalności gospodarczej, który opiera się na współpracy znanej, rozpoznawalnej marki o ugruntowanej pozycji na rynku oraz przedsiębiorcy, który chce zacząć działalność pod opieką doświadczonego partnera. Franczyza jest popularna w wielu branżach, m.in. handlowej, gastronomicznej oraz bukmacherskiej. Z punktu widzenia franczyzobiorcy niesie ze sobą różne korzyści – biznesu nie trzeba rozkręcać od zera, można liczyć na wsparcie partnera, a to pozwala równoważyć życie zawodowe i prywatne, a także nie zaniedbywać pasji, np. podróżniczych.

NOCOWANIE W
NAMIOCIE

To nic strasznego! Nasz uniwersalny poradnik wprowadza w temat krok po kroku.

WYPRAWA ROWEROWA

Jak się przygotować do wyprawy z sakwami? Co spakować, jak wyznaczyć trasę?

DAMSKA KOSMETYCZKA

Kosmetyczny niezbędnik kobiety. Co zabrać w podróż?

Choć wokół franczyzy narosło sporo mitów, to tak naprawdę zasady jej działania są bardzo proste. Otóż polega ona na tym, że firma-matka (franczyzodawca) udziela wszelkiego wsparcia potrzebnego do rozwoju firmy-córki (franczyzobiorca). Przekazuje prawa do korzystania z marki, wszelkie zgody, pozwolenia i koncesje, a także zasady know-how, czyli stosowane w sieci działania prowadzące do zbudowania rentownego, prężnie funkcjonującego biznesu.

Franczyza – korzyści dla obu stron

Franczyza niesie ze sobą korzyści dla obu stron – zarówno franczyzodawcy, jak i franczyzobiorcy. Firma-matka poprzez budowę sieci firm-córek rozwija skalę swojej działalności, zyskuje lojalnych partnerów handlowych, rozwija kanały dystrybucji oraz zwiększa świadomość marki.

Z punktu widzenia franczyzobiorców ważne jest to, że od początku prowadzenia działalności zyskuje wsparcie doświadczonego partnera, niejednokrotnie o ogólnokrajowej, a nawet globalnej skali działania. Wsparcie to obejmuje zarówno kwestie organizacyjne, prawne, jak i marketingowe, franczyzobiorca może korzystać ze znanych znaków handlowych, zyskuje dostęp do wewnętrznych kanałów dystrybucji itp. Dla osób, które obawiają się, że ich kompetencje mogą nie być wystarczające do samodzielnego prowadzenia biznesu, taka współpraca może okazać się naprawdę korzystna.

Oczywiście nie jest tak, że franczyza jest zupełnie bezkosztowa – przedsiębiorca musi posiadać własne środki np. na wynajem i aranżację lokalu, wykup licencji, zatrudnienie pracowników, ich wynagrodzenia itp. Suma potrzebna na start różni się jednak zarówno od rodzaju franczyzy, jak i rozpoznawalności marki.

Co zobaczyć w Nicei - targ Libertion

Franczyza w praktyce – sklepy i lokale bukmacherskie

Jak to wygląda w praktyce? Jedną z najpopularniejszych sieci franczyzowych w naszym kraju jest Żabka, która na swojej stronie internetowej jasno przedstawia, które koszty bierze na siebie jako franczyzodawca, a które ponieść musi przedsiębiorca. I tak Żabka finansuje adaptację lokalu, bieżące remonty i serwisy urządzeń, opłaca kompleksowe wyposażenie sklepu, zapewnia darmowe dostawy towaru pod drzwi oraz reguluje koszty najmu lokalu na rzecz właściciela. Na franczyzobiorcy spoczywa obowiązek posiadania 5 tys. zł wkładu własnego na start (zakup kasy fiskalnej, koncesja), opłacenie licencji oraz kosztów ZUS-u i zatrudnienia pracowników.

Na zasadzie franczyzy działa w naszym kraju wiele lokali stacjonarnych legalnych firm bukmacherskich. Również w tym przypadku na stronach internetowych poszczególnych bukmacherów znaleźć można przynajmniej ramowe zasady współpracy. I tak np. firma Fortuna zastrzega, że podstawowym wymogiem dla potencjalnego franczyzobiorcy jest prowadzenie działalności gospodarczej lub gotowość jej założenia. Punkt bukmacherski powinien być ulokowany na parterze, mieć metraż od 10 m2, a franczyzobiorca musi mieć do niego tytuł prawny. Bukmacher (franczyzodawca) twierdzi, że nie trzeba ponosić dodatkowych nakładów – firma zapewnia szkolenie personelu, prowadzenie formalności prawnych związanych z działalnością hazardową, wsparcie marketingowe i materiały promocyjno-reklamowe, pełne wyposażenie techniczne, w tym usługi serwisowe oraz comiesięczną dostawę niezbędnych artykułów biurowych. Przedsiębiorca może natomiast liczyć na atrakcyjne wynagrodzenie oparte na systemie prowizyjnym.

Obstawianie zakładów jest domeną kibiców różnych dyscyplin sportu, a ci chętnie spędzają czas w pubach, oglądając transmisje z meczów ulubionych drużyn i zawodników. Właśnie w takich lokalizacjach – pubach, lokalach gastronomicznych i usługowych – punkty franczyzowe najchętniej otwiera firma bukmacherska LV BET, która posiada w swojej ofercie zakłady wzajemne na kilkadziesiąt dyscyplin sportu. Do osoby zainteresowanej franczyzą należy jedynie zapewnienie miejsca w lokalu – LV BET zapewnia m.in. sprzęt z oprogramowaniem, kompleksowe wyposażenie punktu, wsparcie techniczne, serwisowe oraz systematyczne szkolenia.

LUDZIE ŚWIATA

Zwykli, a niezwykli, których poznaliśmy w trakcie podróży. Poznaj historie życiem pisane.

GRUZJA - PRAKTYCZNIE

Co powinieneś wiedzieć o Gruzji przed podróżą? Uniwersalny poradnik od A do Z.

POLSKA NA WEEKEND

Garść ciekawych miejsc i atrakcji do zobaczenia w naszym kraju. Znasz je wszystkie?

Franczyza i podróże – to idzie w parze!

Franczyza jest dla wielu osób najlepszym sposobem na prowadzenie działalności gospodarczej – wsparcie doświadczonego partnera sprawia, że na organizowanie i rozkręcanie biznesu nie trzeba poświęcać aż tyle czasu. Czasami franczyzobiorcy – przynajmniej na początku – decydują się samodzielnie pracować w sklepie czy lokalu bukmacherskim, inni od razu zatrudniają pracowników. Ogólnie jednak jest to forma biznesu, która umożliwia zachowanie równowagi między życiem prywatnym i zawodowym, a także realizowanie swoich pasji, np. takich jak podróże.

Artykuł powstał we współpracy ze sponsorem serwisu.

Pomóż nam współtworzyć to miejsce

Nasze plany podróżnicze na przyszłość sięgają znacznie dalej – możesz się z nimi zapoznać na naszym profilu Patronite i, jeśli chcesz, dołożyć od siebie skromną cegiełkę. Poznajmy się lepiej!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.