Ajt Bin Haddu i Warzazat – tu kręcili Gladiatora!

Dawniej dawały schronienie przejeżdżającym karawanom, później zamieszkiwane przez rodziny Berberów. Ulepione z gliny i kamieni, przypominające fortece lub pustynne zamki. Ksary i kazby to budowle typowe dla północnej Afryki – znajdziemy je również w Maroku. Jeden z najpopularniejszych ksarów to rozległy Ajt Bin Haddu -zasłynął niezwykłym położeniem na wzgórzu, co nie umknęło uwadze światowych filmowców. Kręcono tu m.in. Gladiatora, Grę o Tron, Aleksandra czy Jezusa z Nazaretu.

NOCOWANIE W
NAMIOCIE

To nic strasznego! Nasz uniwersalny poradnik wprowadza w temat krok po kroku.

WYPRAWA ROWEROWA

Jak się przygotować do wyprawy z sakwami? Co spakować, jak wyznaczyć trasę?

DAMSKA KOSMETYCZKA

Kosmetyczny niezbędnik kobiety. Co zabrać w podróż?

Warzazat – marokańskie Hollywood 

Leżące w środkowej części Maroka Warzazat (Ouarzazate) to jedno z większych miast okolicy. Położone na wysuszonym, półpustynnym  płaskowyżu, jest częstym przystankiem turystów, wybierających się z Marrakeszu w głąb kraju – np. do wąwozu Todra czy na pustynię Sahara. 

W 70-tysięcznym Warzazat znajduje się największa wytwórnia filmowa w Maroku, czyli Atlas Studios. Lokalizacja wybrana nieprzypadkowo – wokół dominują istnie księżycowe krajobrazy. Czerwono-brunatne skały, rzadka roślinność i ośnieżona linia Wysokiego Atlasu w tle nieraz stanowiły doskonałe tło dla krajowych i zagranicznych produkcji. Sami, przemieszczając się autem w z Marrakeszu, trafiliśmy przez przypadek na plan filmowy!

Ajt Bin Haddu – punkt obowiązkowy na mapie Maroka 

Jednak bardziej niż studio filmowe, turystów przyciąga „żywy plan”, czyli ksar Ajt Bin Haddou. „Plan” nie bez kozery wzięty w cudzysłów – położone na wzgórzu, historyczne zabudowania, powstały w celach mieszkalnych na długo przed upowszechnieniem się kinematografii w tych rejonach.

Czym jest KSAR?

Ksar to typowa dla północnej Afryki wielorodzinna zabudowa mieszkalna, zwykle usytuowana nad rzeką lub w oazie – ze względu na częste otoczenie murem, z daleka przypomina twierdzę. Ksary to wielorodzinne osady, zamieszkiwane od stuleci przez Berberów (rdzennych mieszkańców północnej Afryki). Domostwa w ksarach są połączone, a budynki znajdują się w niewielkiej odległości od siebie.

Ludzie żyją w jednej „komunie” i wzajemnie sobie pomagają. Wewnątrz niekiedy znajdują się meczety, kwitnie handel, są zagrody dla zwierząt.

Ajt Bin Haddu - ksar Maroko
Fragment ksaru Ajt Bin Haddu, widziany od strony rzeki.
Ajt Bin Haddu - ksar Maroko
Im wyżej, tym bardziej widokowo!
Ajt Bin Haddu - ksar Maroko
Ostatnie piętro.

Ksar Ajt Bin Haddu

Ajt Bin Haddu liczy ponad 500 lat – choć dokładna data powstania nie jest znana. Pierwotnie pełnił ważną funkcję handlową na trasie karawan – stracił na znaczeniu po wybudowaniu przez Francuzów drogi przez przełęcz Tiszka w górach Atlasu. 

Ze względu na swój rozmiar i bardzo malownicze położenie na wzgórzu ponad gajem palmowym i szerokim korytem rzeki Dades, ksar grał w wielu filmowych produkcjach – m.in. w Gladiatorze, Grze o Tron, Aleksandrze czy Klejnocie Nilu. To tylko przyniosło mu rozgłos – obecnie każdego dnia jest tłumnie odwiedzany przez turystów, a w 1987 roku został wpisany na Listę Unesco. 

W Ajt Bin Haddu warto się zgubić

Do Ajt Bin Haddu najlepiej się dostać mostem nad rzeką Dades z centrum miejscowości. Chwilę później zagłębiamy się w labirynt zacienionych uliczek, korytarzy, schodów i wąskich przejść między budynkami. Warto dać się „ponieść” temu miejscu i się zgubić – Ajt Bin Haddu zasługuje na zwiedzenie niemal każdego zakamarka 😉  

Ponoć na terenie ksaru można odnaleźć pomieszczenia ściśle związane z produkcjami filmowymi – część ścian została przebudowana na potrzeby filmów. W Ajt Bin Haddu poza tym znajdziecie galerie sztuki, niewielkie kramiki i sklepiki z różnym rękodziełem – może coś przypadnie Wam do gustu!

Najlepszy punkt widokowy

Zwiedzanie Ajt Bin Haddu jest bezpłatne, ale mieszkańcy mogą Was namawiać na płatne punkty widokowe, rzekomo oferujący najpiękniejszy widok na okolicę. My woleliśmy wdrapać się na samą górę ksaru głównymi schodami – odnaleźć drogę jest całkiem łatwo, a krajobrazy – dosłownie – zapierają dech w piersiach. 

Dodatkowo polecamy wejście na górkę, sąsiadującą od wschodu z Ajt Bin Haddu. Rozpościera się z niej widok na większą część zabudowań ksaru – to idealne miejsce do zdjęć (najlepsze światło jest w pierwszej połowie dnia).

Od strony górki do miejscowości można wrócić już nad rzeką – nie trzeba wracać tą samą drogą.  

Ksar Ajt Bin Haddu - gdzie los poniesie
Między miejscowością Ajt Bin Haddu a ksarem jest mostek dla pieszych.
Ajt Bin Haddu - ksar Maroko
Warto zagłębić się w zakamarki i odnaleźć takie fotogeniczne miejsca.
Ksar Ajt Bin Haddu - co zobaczyć w Maroko?
Ksar Ajt Bin Haddu Co zobaczyć w Maroko
Ksar Ajt Bin Haddu Co zobaczyć w Maroko
W drodze na najwyżej położony punkt widokowy.
Ksar Ajt Bin Haddu Co zobaczyć w Maroko
Tym mostem wchodziliśmy na teren ksaru. Po drugiej stronie rzeki toczy się normalne życie mieszkańców.
Ksar Ajt Bin Haddu Co zobaczyć w Maroko
Z widokiem na bezkres marokańskiej przestrzeni.
Ksar Ajt Bin Haddu Co zobaczyć w Maroko
Po zwiedzeniu Ajt Bin Haddu polecamy wdrapać się na widoczną w tle górkę - widok na ksar jest stamtąd fenomenalny!
Ksar Ajt Bin Haddu Co zobaczyć w Maroko
Ksar Ajt Bin Haddu Co zobaczyć w Maroko
Filmy Maroko w Ajt Bin Haddou
Wykaz filmów, jakie nakręcono w ksarze Ajt Bin Haddu.
Ajt Bin Haddu handel Maroko
Uliczki ksaru są pełne sprzedawców dywanów, obrazów, marokańskich szat i innych pamiątek. Niektóre produkty są naprawdę bardzo ładne!
Ajt Bin Haddu - punkt widokowy
Wspomniana wcześniej górka - najlepszy punkt widokowy na ksar.

„Wzgórza Mają Oczy” – z wizytą na planie horroru 

W drodze z Marrakeszu do Ajt Bin Haddu i Warzazat postanowiliśmy zboczyć do jeszcze jednej, filmowej atrakcji okolicy. Przy drodze N10 (w kierunku Tazenakht) – dokładnie w tym miejscu – znajduje się fragment planu amerykańskiego horroru „Wzgórza Mają Oczy 2„. Stacja benzynowa Gas Haven wraz z warsztatem, niewielkim barem i kilkoma innymi zabudowaniami znajdują się przy samej drodze.

Sami nie jesteśmy miłośnikami tego gatunku filmu, jednak plan filmowy sprzed kilkunastu lat potraktowaliśmy jako ciekawostkę. Zresztą sama droga P1505 (Amerzgane – Tiouiyine), którą tu przyjechaliśmy, jest o podwyższonym stopniu piękności. 

Maroko plan horroru - wzgórza mają oczy
Czy wy też czujecie się jak na dzikim zachodzie?
Maroko plan horroru - wzgórza mają oczy
Maroko plan horroru - wzgórza mają oczy

LUDZIE ŚWIATA

Zwykli, a niezwykli, których poznaliśmy w trakcie podróży. Poznaj historie życiem pisane.

GRUZJA - PRAKTYCZNIE

Co powinieneś wiedzieć o Gruzji przed podróżą? Uniwersalny poradnik od A do Z.

POLSKA NA WEEKEND

Garść ciekawych miejsc i atrakcji do zobaczenia w naszym kraju. Znasz je wszystkie?

Warzazat – kasba Taourirt

W samym Warzazat są dwie filmowe atrakcje – hangary studia filmowego Atlas Studios (na przedmieściu) oraz muzeum Kinematografii. 

Z braku czasu oraz większego zainteresowania naturalnymi atrakcjami kraju, zdecydowaliśmy się odpuścić te oba miejsca. Zajrzeliśmy natomiast do kazby Taurirt – opisywanej, jako interesujący przykład typowej architektury Maroka. 

Wstęp do środka kosztuje 20 MAD – można dodatkowo wynająć przewodnika. My pochodziliśmy po kasbie w samotności – to istny labirynt pomieszczeń i korytarzy!

Warzazat - kasba Taourirt
Kasa Taourirt z zewnątrz.
Warzazat - kasba Taourirt
Do zwiedzenia jest wiele pomieszczeń - większość z nich jest pusta, ale bardzo fotogeniczna.
Warzazat - kasba Taourirt
Warzazat - kasba Taourirt

Trasa tysiąca kasb w Maroko

W środkowej i wschodniej części Maroka spotkamy bardzo dużą liczbę kasb – ich architektura jest imponująca. Dolina rzeki Dades, prowadząca przez kolejne 130 kilometrów do słynnego wąwozu o tej samej nazwie, jest nazywana „trasą tysiąca kasb”. Rzeczywiście, z samej drogi można ich dojrzeć całkiem sporo. 

Czym jest kasba?

Sama kasba to, obok ksaru, typowa, marokańska budowla. Górująca nad miastem, przypominająca fortecę, dawniej pełniła funkcję obronną. W środku znajdowała się część mieszkalna, magazyny, pomieszczenia dla zwierząt. Budowano je z mieszkanki gliny, słomy i kamieni – stąd trwałość budynków była i jest dość mizerna. Co kilka-kilkanaście lat elewację trzeba odnawiać.

Kasba Tamdakht Maroko, Ajt Bin Haddu
Kasba Tamdakht na przedmieściach Ajt Bin Haddu.

Ksar Ajt Bin Haddu - informacje praktyczne

Ajt Bin Haddu znajduje się 205 km od Marrakeszu, a 30 od Warzazat. Naszym zdaniem to obowiązkowy punkt podczas wyjazdu do środkowego Maroka - położone nad zieloną doliną, piętrzące się zabudowania ksaru to typowy przykład marokańskiej architektury - tutaj w naprawdę wspaniałym wydaniu.

Naszym zdaniem koniecznie należy tu zrobić 2-3 godzinny przystanek w drodze do wąwozu Dades, Todra lub na pustynię Sahara.

Ajt Bin Haddu najlepiej zwiedzać wcześnie rano (8-9) lub późnym popołudniem (tuż przed zachodem słońca) - dzięki temu unikniecie tłumów i zorganizowanych wycieczek, które przybywają tu przez większość dnia. Zwiedzanie ksaru jest całkowicie bezpłatne.

Pomóż nam współtworzyć to miejsce

Nasze plany podróżnicze na przyszłość sięgają znacznie dalej – możesz się z nimi zapoznać na naszym profilu Patronite i, jeśli chcesz, dołożyć od siebie skromną cegiełkę. Poznajmy się lepiej!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.