Roztocze – 10 miejsc i atrakcji, które trzeba odwiedzić

Dlaczego  jechać właśnie na Roztocze? Co tu robić, jakie miejsca i atrakcje odwiedzić, na której części tego malowniczego regionu się skupić? My, będąc tu na rowerach pierwszy raz, spróbowaliśmy wszystkiego po trochu. Zapraszamy na subiektywny przewodnik po Roztoczu, w którym opiszemy 9 miejsc i atrakcji – naszym zdaniem – wartych odwiedzenia.

NOCOWANIE W
NAMIOCIE

To nic strasznego! Nasz uniwersalny poradnik wprowadza w temat krok po kroku.

WYPRAWA ROWEROWA

Jak się przygotować do wyprawy z sakwami? Co spakować, jak wyznaczyć trasę?

POLSKA NA WEEKEND

Nasze propozycje na aktywne zwiedzanie Polski.

Roztocze – od czego zacząć podróż?

O Roztoczu myśleliśmy bardzo długo i słyszeliśmy wiele – malownicza kraina podobno zachwyca wyjątkowymi krajobrazami i dziką naturą, a mimo to, nawet w ciepłe, długie weekendy nie jest tu tłoczno. Roztocze jawiło się w naszych myślach jako idealne miejsce do aktywnego wypoczynku – wycieczki rowerowej, spływu kajakowego czy pieszej wędrówki. W końcu w granicach tego regionu znajduje się nie tylko Roztoczański Park Narodowy, ale i wiele parków krajobrazowych – np. Szczebrzeszyński, Krasnobrodzki, Puszczy Solskiej i Lasów Janowskich. 

Spływ kajakowy Wieprzem, czy wycieczka rowerowa?

Dlatego gdy podjęliśmy decyzję o spędzeniu słonecznej majówki na Roztoczu, powstało pytanie – który fragment Roztocza wybrać? W jaki sposób zwiedzać?

Tak się składa, że naszym ulubionym środkiem transportu jest rower – stwierdziliśmy, że pojedziemy na Roztocze Środkowe na wyprawę z sakwami, zahaczając o wybrane fragmenty tej pięknej krainy. Praktyczną relację z naszej 4-dniowej wyprawy możecie obejrzeć w filmie. A niżej przeczytacie nasze roztoczańskie polecajki i znajdziecie mapę atrakcji. 

Roztoczański Park Narodowy 

Roztoczański Park Narodowy to prawdziwa perełka dla miłośników przyrody, położona w sercu Roztocza. Park jest pełen zieleni, z mnóstwem lasów, rzek i malowniczych wąwozów. Spacerując po jego szlakach, można spotkać różnorodne gatunki roślin i zwierząt, w tym rzadkie okazy. Warto zobaczyć rezerwat „Bukowa Góra” z pięknymi bukowymi drzewostanami oraz Stawy Echo, gdzie żyją żółwie błotne. Jak widać, spotkamy je nie tylko na Polesiu.

Ze Zwierzyńca blisko na szlak

Najlepszym punktem wypadowym na szlaki Roztoczańskiego Parku Narodowego jest Zwierzyniec – niewielkie miasteczko, w sezonie dość zatłoczone (przynajmniej jak na zaniżone, roztoczańskie standardy). Ze Zwierzyńca jest blisko właściwie wszędzie – polecane trasy to właśnie szlak na Bukową Górę, Szlak Szumów Tanwi – wzdłuż rzeki Tanew, znanej z widowiskowych kaskad, czy niedługi szlak do stawów Echo. Większość pieszych tras nie powinna sprawić trudności osobom ze średnią kondycją – nie są wymagające, choć bywają piaszczyste. Jeśli chodzi o szlaki rowerowe – polecamy terenową trasę Zwierzyniec – Florianka – Górecko Kościelne.

Pamiętajmy, że wstęp na szlaki Roztoczańskiego Parku jest płatny – bilety można kupić on-line na stronie parku.

default
default
default

Zwierzyniec – serce Roztocza Środkowego

Zwierzyniec to nieformalna stolica Roztocza – mieszka tu zaledwie ok. 3 tys. osób, ale w sezonie populacja może się mocno zwiększyć. Właściwie tylko w Zwierzyńcu spotkaliśmy większe ilości osób podczas naszej rowerowej objazdówki. Ale trudno się w sumie dziwić – w samym mieście jest co zwiedzać!

Najciekawsze atrakcje Zwierzyńca są zlokalizowane blisko siebie: 

 • Kościół na Wyspie – urokliwa barokowa świątynia pw. św. Jana Nepomucena, położona na sztucznej wyspie na stawie Echo, stanowi jedną z najbardziej rozpoznawalnych ikon Zwierzyńca.

 • Stawy Echo – zespół malowniczych stawów otoczonych lasami Roztoczańskiego Parku Narodowego, idealne miejsce na spacery i obserwację przyrody.

 • Browar Zwierzyniec – zabytkowy browar z XIX wieku, gdzie można poznać proces warzenia piwa oraz skosztować lokalnych wyrobów.

 • Pałac Plenipotenta – zabytkowy pałac z XVIII wieku otoczony pięknym parkiem, będący siedzibą zarządu dawnego Ordynacji Zamojskiej.

Ze Zwierzyńca wszędzie blisko!

Taka prawda – jeśli chcecie powałęsać się po Roztoczu, Zwierzyniec będzie doskonałym punktem wypadowym. Wokół malownicze pagórki, rzeki i lasy, a szlaki parku narodowego zaczynają się tuż za miastem. Przez Zwierzyniec przepływa Wieprz – w mieście można rozpocząć lub zakończyć jeden z kilku bardzo ciekawych fragmentów kajakowego spływu rzeką. Do innych, ciekawych miast Roztocza również całkiem blisko – np. do Szczebrzeszyna jest zaledwie 10 km, a do Zamościa – 30. 

default
default

Krasnobród – spokojniejszy Zwierzyniec?

Krasnobród to równie niewielkie miasteczko jak Zwierzyniec, jednak już dużo spokojniejsze mniej turystyczne. Również leży nad Wieprzem – jest tu miejski zalew, wieża widokowa na wzgórzu, a przede wszystkim ciekawa okolica, którą eksplorowaliśmy na rowerze. 

Kilka z atrakcji, opisanych w tym artykule, odwiedziliśmy właśnie podczas jednodniowej wycieczki z Krasnobrodu, jako naszego punktu wypadowego. 

W samym Krasnobrodzie warto odwiedzić Sanktuarium Matki Bożej Krasnobrodzkiej, które jest popularnym miejscem pielgrzymkowym. Poza tym w mieście znajdują się również malownicze zalewy i kąpieliska – nad nimi góruje bezpłatna wieża widokowa – rozciąga się z niej całkiem niezły widok na okolicę.

Szczebrzeszyński Park Krajobrazowy

Szczebrzeszyński Park Krajobrazowy, utworzony w 1991 roku, rozciąga się na zachód od Szczebrzeszyna na Roztoczu Środkowym. Mieliśmy okazję trochę pojeździć po jego szlakach rowerami – ze względu na spore różnice terenu jest bardzo malowniczo! Najciekawsze rezerwaty przyrody, które warto odwiedzić w parku, to „Czartowe Pole” i „Nad Tanwią”, ale my polecamy po parku przede wszystkim pojeździć rowerem. Pagórków i piaszczystych odcinków tu nie brakuje, więc przyszykujcie się na trasy o podwyższonym stopniu trudności – ale dla tych widoków warto.

Jeśli chcecie przejechać przez park z zachodu na wschód, polecamy szlak rowerowy „Czarna Perła”, którego fragment podjazdu od Wólki Czarnostockiej jest wybetonowany. Można powoli podjechać zamiast pchać rower po piachu, zwłaszcza z sakwami 😉

Kamieniołom w Nowinach

Leżące na pograniczu Polski i Ukrainy Roztocze, jest bogate w surowce skalne – stąd podróżując po tym regionie często natkniemy się na dawne lub wciąż czynne kamieniołomy. Roztoczańskie kamieniołomy łączą w sobie dziedzictwo kulturowe, przyrodnicze i gospodarcze regionu, stanowiąc ważny element jego tożsamości.

Jednym z takich, nieczynnych już miejsc, jest kamieniołom Nowiny, położony w sąsiedztwie Suśca. Znajduje się 200m od drogi, przy której można zostawić auto. Pieszo lub rowerem można wjechać na teren dawnego wyrobiska – polecamy wejść na niewysoką wieżę widokową, z której rozciąga się ciekawy widok na ogromne połacie lasów – to Park Krajobrazowy Puszcza Solska.

default

Lasy Janowskie – las po horyzont

No właśnie, przytoczona wyżej Puszcza Solska to nie jedyny kompleks leśny tak potężnych rozmiarów. Lasy Janowskie, które podczas tej, rowerowej wyprawy, odwiedziliśmy jako pierwsze, leżą na zachód od środkowej, najbardziej popularnej części Roztocza. Na mapie to wielka, zielona „plama”, z rzadka przecięta jakimikolwiek drogami i szlakami rowerowymi. 

Lasy Janowskie to dość płaski obszar, pełny torfowisk i bagien, a rzadziej piaszczystych wydm (przy jednej z nich spaliśmy w namiocie). Park krajobrazowy jest domem dla wilków i żubrów, które jednak trudno spotkać – może i na całe szczęście 🙂

Imielty Ług – ścieżka spacerowa przez torfowisko

Rezerwat Imielty Ług  w okolicach Gwizdowa przyciąga nie tylko badaczy przyrody i ornitologów, ale również zwykłych turystów – takich jak my. To duży kompleks bagien i torfowisk, który można obejść groblą. W dwóch miejscach zbudowano pomosty widokowe – to naprawdę pięknie miejsca! Rowerem całą ścieżkę można objechać w 20-30 minut, piechotą musicie przeznaczyć ok 2h. 

Jak się przygotować na wycieczkę po Roztoczu?

Roztocze to obszerny region - nawet przedłużony weekend nie wystarczy na odwiedzenie najciekawszych miejsc, stąd dobrze mieć konkretny plan na jego zwiedzanie.

My jak zwykle rekomendujemy aktywne zwiedzanie - planując rowerową lub pieszą wycieczkę pamiętajcie, że Roztocze jest pagórkowatym regionem, więc (poza Puszczą Solską i Lasami Janowskimi) liczcie się z przewyższeniami. Wiele szlaków jest dzikich i piaszczystych - także rowerowych. Zdarzają się też trudniejsze, zabagnione odcinki - w razie czego szukajcie alternatywy w okolicznych drogach. I koniecznie weźcie ze sobą repelenty na muszki i komary.

Spływ kajakowy Wieprzem

Środkowe Roztocze słynie ze spływów kajakowych po Wieprzu, którego dolina przecina region. Ta malownicza rzeka, wijąca się przez urokliwe krajobrazy, oferuje zarówno spokojne odcinki dla początkujących, jak i bardziej dynamiczne fragmenty dla tych, którzy szukają adrenaliny. Wieprz jest na tyle szeroka i spokojna, że świetnie nadaje się również na rodzinne wypady.

Przykładowe trasy:

 • Nielisz – Szczebrzeszyn: Dobry wybór dla początkujących. Spokojne wody i piękne widoki na okoliczne lasy i łąki sprawiają, że jest to idealny odcinek na relaksujący spływ. Po drodze można zrobić przystanek w Nieliszu, gdzie znajduje się malownicze jezioro.

 • Szczebrzeszyn – Zwierzyniec: Ten odcinek jest nieco bardziej wymagający, z kilkoma szybszymi fragmentami. Bardzo ładny jest odcinek miejski przez Szczebrzeszyn.

 • Zwierzyniec – Obrocz: To jedna z najbardziej malowniczych tras na Wieprzu. Spływając przez serce Roztoczańskiego Parku Narodowego, można podziwiać różnorodną przyrodę, dzikie zwierzęta i liczne ptaki. Ten odcinek również należy do dość łatwych.

 • Obrocz – Guciów: Ten odcinek oferuje spokojną, meandrującą rzekę otoczoną piękną, dziką przyrodą. Guciów jest znane z urokliwej zagrody, która stanowi ciekawy punkt na trasie.

 • Guciów – Józefów: To dłuższy odcinek, idealny dla bardziej doświadczonych kajakarzy. Rzeka staje się tu bardziej kręta, co dodaje spływowi dynamiki. Po drodze można zobaczyć różnorodne krajobrazy, od gęstych lasów po otwarte łąki.

Zamość – czy to wciąż Roztocze?

Zamość to prawdziwa perełka na turystycznej mapie Polski – będąc w okolicy, warto do niego zajechać. Miasto znane jako „Padwa Północy”, zachwyca unikalnym renesansowym układem urbanistycznym, który został wpisany na listę UNESCO. Spacer po Starym Mieście to jak podróż w czasie – kolorowe kamienice, imponująca katedra i majestatyczny ratusz tworzą niesamowitą atmosferę. Warto też zajrzeć do twierdzy Zamość, gdzie można poczuć ducha dawnych czasów i zobaczyć, jak wyglądała obrona miasta.

My powałęsaliśmy się po Zamościu w drodze powrotnej z Roztocza – zwiedzanie nie zajęło nam długo. Stare miasto, choć bardzo ładne, jest dość niewielkie.

default

Singletrack Józefów

Singletrack Nowiny – Józefów to kapitalna, specjalnie zaprojektowana trasa rowerowa dla miłośników dynamicznej jazdy, zakrętów i przewyższeń. Adrenalina, dobra zabawa i solidna dawka sportu gwarantowana!

Ośmiokilometrowa trasa jest jednokierunkowa i przeznaczona tylko dla rowerów – prowadzi przez zróżnicowany teren, oferując zakręty, zjazdy i podjazdy i hopki. Jest dobrze oznakowana i dostosowana do wszystkich rodzajów rowerów – mając trekkinga czy gravela na nieterenowych oponach również dacie radę. Ilość przewyższeń, ostrych zawrotek i szybszych odcinków jest większa, niż można się spodziewać na tak krótkim odcinku – pamiętajcie, by zabrać ze sobą kask i nie szaleć za bardzo 😉

Trasa kończy się pod Józefowem – uroczym, roztoczańskim miasteczkiem z charakterystyczną fontanną, przedstawiającą zwierzęta, które właśnie możemy spotkać na Roztoczu. To całkiem dobre miejsce na odpoczynek przed dalszą jazdą.

Zalew w Majdanie Sopockim

Rekreacyjny zalew wśród roztoczańskich lasów, powstał na spiętrzonej wodzie rzeki Sopot, w jej górnym biegu. Spokojna, letniskowa miejscowość może pochwalić się piaszczystą plażą i.. sezonowymi barami jakby z poprzedniej epoki, za to z bardzo przystępnymi cenami. My akurat lubimy taki klimat!

Przez Majdan Sopocki przebiega kilka lokalnych szlaków rowerowych – jeśli zwiedzacie Roztocze rowerem, zalew to dobre miejsce na krótki przystanek lub punkt wypadowy w okolicę.

Wracając z Zamościa zajechaliśmy jeszcze nad zalew Nielisz w Nawozie, ten z kolei leży nad Wieprzem. Również bardzo fotogeniczne miejsce, które całkiem przyjemnie objeżdża się rowerem. 

Jakie jest Twoje Roztocze?

Zdajemy sobie sprawę, że nasze kilka propozycji na aktywne zwiedzenie Roztocza absolutnie nie wyczerpuje tematu. Roztocze to obszerny region, ciągnący się właściwie aż po granicę z Ukrainą. 

Jedno wiemy na pewno – wrócimy tu! Po piękne krajobrazy, ciszę, bliski kontakt z naturą i spokój – jak się okazuje, nawet w długi weekend można się tu wyciszyć i naładować baterie. 

Jesteśmy ciekawi – co Wy polecacie na Roztoczu? Które miejsca powinniśmy odwiedzić przy kolejnej wizycie? Podzielcie się swoimi rekomendacjami w komentarzu.

Zapraszamy do naszych innych praktycznych wpisów oraz na kanał Youtube, gdzie znajdziecie m.in. szczegółowy poradnik jak zaplanować swoją pierwszą wyprawę rowerową z sakwami i namiotem. 

Pomóż nam współtworzyć to miejsce

Nasze plany podróżnicze na przyszłość sięgają znacznie dalej – możesz się z nimi zapoznać na naszym profilu Patronite i, jeśli chcesz, dołożyć od siebie skromną cegiełkę. Poznajmy się lepiej!

2 komentarze do wpisu „<b>Roztocze – 10 miejsc i atrakcji, które trzeba odwiedzić</b>”

 1. Roztocze to prawdziwy skarb Polski! Twoje wskazówki są niezwykle cenne dla każdego, kto chce odkryć ten malowniczy region. Osobiście polecam Zwierzyniec – to idealne miejsce na rozpoczęcie przygody. Roztoczański Park Narodowy i jego piękne szlaki są absolutnie warte odwiedzenia. Dzięki za inspirujący artykuł, na pewno wkrótce się tam wybiorę!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.