Huta Vitkovice w Ostrawie od środka

Ostrawa, choć leży tuż przy granicy z Polską, jest często pomijana w drodze do dalszych atrakcji Czech. Tymczasem właśnie tu znajduje się huta Vitkovice, tworząca wraz z przyległą kopalnią i koksownią największy, tak dobrze zachowany obiekt przemysłowy w Czechach. Ogromny zakład przemysłowy nie działa od 1998 roku – został zrewitalizowany i udostępniony do zwiedzania. Poza zwykłą wycieczką po terenie dawnej huty, na turystów czeka dużo więcej atrakcji. 

NOCOWANIE W NAMIOCIE

To nic strasznego! Nasz uniwersalny poradnik wprowadza w temat krok po kroku.

WYPRAWA ROWEROWA

Jak się przygotować do wyprawy z sakwami? Co spakować, jak wyznaczyć trasę?

DAMSKA KOSMETYCZKA

Kosmetyczny niezbędnik kobiety. Co zabrać w podróż?

Huta Vitkovice, kopalnia i koksownia

Początki przemysłu na obszarze Dolnych Vitkovic sięgają 1830 roku – wówczas powstała tu huta żelaza, w kolejnych latach sukcesywnie rozbudowywana. Następne dekady były okresem intensywnego rozwoju strefy przemysłowej – obok powstała kopalnia, koksownia i cała infrastruktura towarzysząca. 

Kompleks funkcjonował nieprzerwanie, do lat 90. ubiegłego wieku. W ostatnich latach stopniowo wygaszano kolejne piece hutnicze, kopalnię zamknięto w 1992 roku. Ostatni spust surówki nastąpił we wrześniu 1998 roku – wówczas huta Vitkovice oficjalnie zakończyła działalność.

Industrialny kompeks dostał drugie życie

W ogromnym, przemysłowym kompleksie, składającym się z pieca hutniczego, koksowni i kopalni węgla, nie działo się praktycznie nic przez dekadę po całkowitym zamknięciu. Starania lokalnych władz i dotacja Unii Europejskiej tchnęły w Vitkovice nowe życie – w 2012 roku otwarto dla zwiedzających pierwszą część strefy. Od tej pory regularnie odbywają się tu miejskie imprezy i festiwale, a na poprzemysłowym terenie można coś zjeść lub napić się kawy czy piwa z niecodziennym widokiem.

Kto by pomyślał, że dawna strefa przemysłu ciężkiego, będąca największym kompleksem przemysłowym w całych Czechach, w ciągu zaledwie paru lat przekształci się w multifunkcyjne centrum miejskiej kultury i interaktywną, industrialną pamiątkę, przyciągającą mieszkańców i zaciekawionych turystów. Do zwiedzania cały czas udostępniane są kolejne części kompleksu.

Co aktualnie możemy zobaczyć w Dolnych Vitkovicach? Możemy to sprawdzić na mapie całego kompleksu.

Huta Vitkovice - Ostrawa
Huta Vitkovice - widok z tarasu widokowego, dostępnego dla turystów.
Huta Vitkovice do zwiedzania Ostrawa Czechy
Pomiędzy odrestaurowanymi częściami zakładu przemysłowego można po prostu spacerować.
Ostrawa ośrodek przemysłowy koksownia
Fragment koksowni - ta część kombinatu czeka jeszcze na rewitalizację.
Ostrawa zbiornik gazu vitkovice
W tym miejscu dawniej znajdował się ogromny zbiornik gazu - dziś to swego rodzaju "miejsce pamięci" największego kompleksu przemysłowego Czech.

Huta Vitkovice – program zwiedzania

Huta Vitkovice i przyległe do niej poprzemysłowe obiekty to multifunkcyjna przestrzeń, łącząca edukację, historię i rozrywkę. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od tego, czy interesuje się industrialnymi klimatami. Od 2014 działa tu centrum edukacyjne Wielki Świat Techniki z salą kinową i teatrem, w dawnym, cylindrycznym zbiorniku stworzono salę konferencyjną na 1500 osób. Jest też ścianka wspinaczkowa, park trampolin i kawiarnia Marilyn Café.

Bolt Tower – najwyższy punkt widokowy Ostrawy

Największą ingerencją w pierwotny kształt huty, a zarazem (według niektórych) największą atrakcją Vitkovic jest Bolt Tower. „Wieża – śruba”, w wolnym tłumaczeniu, to nadbudowana nad wielkim piecem hutniczym, stalowo-szklana konstrukcja, pełniąca rolę punktu widokowego i kawiarni. Jednocześnie wieża jest najwyższym punktem widokowym Ostrawy – ma aż 80 metrów i doskonale widać z niej sporą część miasta, a przy dobre pogodzie, również szczyty zalesionych Beskidów. 

Na punkt widokowy wchodzimy podczas standardowej wycieczki – można również wykupić sam wjazd na Bolt Tower, z pominięciem zwiedzania całej huty. 

Którą trasę turystyczną wybrać?

Aktualnie huta Vitkovice i przyległy do niej kompleks przemysłowy umożliwia zwiedzanie na pięć sposobów:

  1. Zwiedzanie Wielkiego Pieca + wizyta w Bolt Tower
  2. Wizyta w Bolt Cafe
  3. Wycieczka po kopalni Hlubina
  4. Zwiedzanie huty, Bolt Tower, historia wydobycia węgla
  5. Projekt „Huta Vitkovice” – transformacja industrialnego kompleksu. Wizyta w sali konferencyjnej „Gong” i Marilyn Cafe.

My zdecydowaliśmy się na wariant pierwszy, który wydał się najbardziej przekrojowy i edukacyjny. 

Huta Vitkovice wystawa zdjęcia
Huta Vitkovice wystawa zdjęcia mapa
Ostrawa Huta Bolt Tower
Bolt Tower, czyli "wieża-śruba" to najwyższy punkt w całej Ostrawie.
Ostrawa - zwiedzanie huty Vitkovice
Pierwsze kroki kierujemy w stronę wielkiego pieca hutniczego.

Taras widokowy na jedenastym poziomie

Podczas 100-minutowej wycieczki z przewodnikiem  wychodzimy na zewnątrz z głównej auli, kierując się w stronę wielkiego pieca hutniczego. Po zapoznaniu z historią działalności i transformacji obiektu, właściwie od razu wjeżdżamy na jedenasty poziom, gdzie znajduje się Bolt Tower i taras widokowy na całą dzielnicę. Jesteśmy 80 metrów nad ziemią i poruszamy się po wąskiej, metalowej kładce – na szczęście są barierki 😉 Nie polecamy tego miejsca osobom z dużym lękiem wysokości – niemniej, znajdująca się pod stopami huta Vitkovice jest widoczna jak na dłoni. 

We wnętrzu wielkiego pieca

Po chwili „czasu wolnego” na punkcie widokowym, schodzimy kładką techniczną piętro po piętrze na sam dół, oglądając z bliska elementy dawnej huty. Spore wrażenie robi Wielki Piec – trasa zwiedzania prowadzi przez jego wnętrze. Warto wspomnieć, że w 1988 roku, po modernizacji, był jednym z najnowocześniejszych pieców w Europie. Inwestycja się chyba nie zwróciła, podziałał zaledwie 10 lat…

Oglądamy ogromną windę towarową, wagony, służące do transportu węgla oraz centrum dowodzenia – w którym największym wzięciem cieszy się stanowisko komputerowe, zwłaszcza wśród dzieciaków 😉

Dolni Vitkovice - Ostrawa huta
Dolni Vitkovice - Ostrawa huta z góry
Dolni Vitkovice - Ostrawa huta
Huta Vitkovice Ostrawa - winda
Huta Vitkovice Ostrawa
Huta Vitkovice Ostrawa Czechy

LUDZIE ŚWIATA

Zwykli, a niezwykli, których poznaliśmy w trakcie podróży. Poznaj historie życiem pisane.

CZESKIE PIWO

Czesi to najbardziej piwny naród na świecie. Odwiedź z nami wybrane czeskie browary.

POLSKA NA WEEKEND

Garść ciekawych miejsc i atrakcji do zobaczenia w naszym kraju. Znasz je wszystkie?

Ostrawa, huta Vitkovice - informacje, wskazówki


Chociaż huta Vitkovice i przyległa do niej strefa przemysłowa jest sukcesywnie rozbudowywana i promowana, nadal relatywnie mało osób z naszego kraju planuje jej odwiedzenie. To błąd! Zachęcamy do wizyty w Ostrawie nawet po drodze w inne rejony Czech - tym bardziej, że znajduje się dosłownie przy samej polskiej granicy.

Huta Viktovice – jak dojechać?

Kompleks przemysłowy Vitkovice znajduje się w południowej części Ostrawy przy ul. Ruskiej – z centrum można tu wygodnie dojechać tramwajami linii 1, 2 6, do przystanku Dolni Vitkovice. Są też autobusy – schemat sieci jest dostępny na tej stronie.  

Do Vitkovic łatwo dojechać samochodem – sama huta mieści się zaledwie 18 kilometrów od granicy Polski (najbliższe przejście w Chałupkach) i niecałe 100 kilometrów od Katowic. Dojazd jest wygodny, nie powinien Wam zająć dłużej niż 1,5 godziny. Na ul. Ruskiej znajduje się spory parking, nie powinno być problemu ze znalezieniem miejsca. 

Cennik i godziny otwarcia

Poszczególne budynki i funkcje industrialnego kompleksu w Ostrawie są czynne w różnych godzinach, podstawowo od 10 do 22, choć np. kawiarnia Bolt Cafe działa tylko do 18. 

My skorzystaliśmy z tzw. ogólnej wycieczki po hucie, z wizytą w wielkim piecu i wjechaniem na szczyt wieży Bolt. Zwiedzanie trwało 1,5 godziny i kosztowało 250 CZK od osoby. Wycieczki odbywają się tylko z przewodnikiem (jest możliwość wypożyczenia audio-przewodnika po polsku) i startują o konkretnych godzinach – warto więc zarezerwować bilet on-line już wcześniej. 

Szczegółowe godziny otwarcia oraz ceny wycieczek można sprawdzić i zarezerwować na stronie obiektu

Muzeum Górnictwa w kopalni Anselm

Będąc w Ostrawie warto odwiedzić jeszcze jedno miejsce związane z przemysłową historią – czyli kopalnię Anselm, w której stworzono muzeum górnictwa. Bilety możemy kupić także na stronie Dolni Oblast Vitkovice, sama kopalnia znajduje się na północy miasta, nad samą Odrą. Podczas dwugodzinnej wycieczki z przewodnikiem zjeżdżamy windą na poziom podziemnych chodników – na 250 metrach jest zorganizowana interesująca wystawa. 

Ostrawa widok na miasto huta vitkovice
Ostrawa widok na miasto huta vitkovice

Pomóż nam współtworzyć to miejsce

Nasze plany podróżnicze na przyszłość sięgają znacznie dalej – możesz się z nimi zapoznać na naszym profilu Patronite i, jeśli chcesz, dołożyć od siebie skromną cegiełkę. Poznajmy się lepiej!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.