Najciekawsze atrakcje Nicei i Monako. Przewodnik praktyczny

Lazurowe wybrzeże we Francji to nie tylko Nicea wraz z długą promenadą wzdłuż morza Śródziemnego, ale również ekscentryczne, przerysowane państwo-miasto, Monako i kilka mniej oczywistych miasteczek, do których turyści zaglądają rzadziej. Warto przyjechać tu poza sezonem – przyjemna aura sprzyja spacerom wzdłuż morza, a pagórkowata okolica sprawia, że możemy podziwiać gęsto zabudowane wybrzeże z wielu punktów widokowych. Do tego śródziemnomorska roślinność i ciekawa, francuska kuchnia – poznajmy wspólnie atrakcje Nicei i okolicy!

NOCOWANIE W NAMIOCIE

To nic strasznego! Nasz uniwersalny poradnik wprowadza w temat krok po kroku.

WYPRAWA ROWEROWA

Jak się przygotować do wyprawy z sakwami? Co spakować, jak wyznaczyć trasę?

DAMSKA KOSMETYCZKA

Kosmetyczny niezbędnik kobiety. Co zabrać w podróż?

Lazurowe wybrzeże – zimowe atrakcje Nicei

To nasza druga wizyta we Francji – jakiś czas temu, w ramach większej wyprawy, odwiedziliśmy Korsykę na rowerach. Wówczas zachwyceni widokami i porażeni znikomą znajomością angielskiego wśród Francuzów, tym razem nie mieliśmy wygórowanych oczekiwań. Ot, taki krótki przerywnik od zimy w Polsce, w łagodnym klimacie. Okazało się, że Nicea i jej najbliższe okolice są naprawdę grzechu warte! Mając do dyspozycji trzy dni nie sposób obejść i objeździć wszystkich atrakcyjnych miejsc w okolicy – stąd polecimy Wam te wybrane, naszym zdaniem najciekawsze. Poznajmy w takim razie wpierw atrakcje Nicei.

Nicea – co warto zobaczyć?

Nicea jest piątym pod względem liczby ludności miastem Francji – mieszka tu ok. 350 tys. osób, jednak cała aglomeracja liczy już ponad milion. Gęsta zabudowa skoncentrowana jest głównie wzdłuż płaskiego wybrzeża. Od lotniska w zachodniej części Nicei do centrum, na odcinku siedmiu kilometrów ciągnie się reprezentacyjna Promenada Anglików – im głębiej w ląd, tym bardziej górzyście. W granicach miasta, nad samym wybrzeżem znajdują się dwa wzgórza, będące jednocześnie punktami widokowymi. 

Wzgórze zamkowe bezpośrednio przylega do staromiejskiej dzielnicy Viueux Nice i oferuje na nią świetną panoramę – podobnie jak na port, znajdujący się po drugiej stronie. Warto wybrać się również na dalsze wzgórze – Mont Boron, gdzie znajduje się kamienna twierdza i kolejny punkt widokowy na bardziej dziką część wybrzeża.

Jeśli się sprężymy, podstawowe atrakcje Nicei odwiedzimy w ciągu jednego dnia. My, mieszkając w centrum, obeszliśmy wszystko piechotą, robiąc w sumie ok. 20 kilometrów. To od czego zaczynamy?

Nicea Viueux Nice stare miasto
Nicea widok na miast centrum
Nicea Viueux Nice co zobaczyć, atrakcje Nicei

Viueux Nice – zabytkowa część Nicei

Viueux Nice to najstarsza część Nicei, rozciągająca się między wzgórzem zamkowym, nadmorską promenadą i zrewitalizowaną promenadą du Paillon. Najpewniej i tak tu traficie w drodze do innych, ciekawych miejsc w mieście – warto pokręcić się pieszo po wąskich uliczkach między kolorowymi, niekiedy odrapanymi kamienicami. W sezonie i wieczorami jest tu tłoczno – na odpoczynek polecamy zieloną promenadę du Paillon – nowoczesny park ze śródziemnomorską roślinnością, który jest nadbudowany nad rzeką Le Paillon, ukrytą w podziemiu.

Na niewielkim obszarze Vieuex Nice znajdziemy nie tylko mnóstwo uroczych, małych knajpek, ale również sporo zabytków. Warto odwiedzić  Katedrę Sainte-Marie et Sainte-Réparate przy placu Rossetti, Pałac Lascaris, kościół Église Saint-Jacques-le-Majeur de Nice i budynek Opery Nice Côte d’Azur. Ciekawym miejscem jest też targ owocowo-warzywny i z pamiątkami na ulicy Cours Saleya.

Plac Massena 

Rzeka przepływa również pod placem Massena – centralnym placem Nicei z interesującą zabudową i piękną Fontanną Słońca, z rzeźbami symbolizującymi planety.  Na placu znajduje się również ciekawa instalacja – kolorowe, podświetlone nocą posągi na postumentach. Jest ich w sumie siedem – nocą wyglądają bardzo efektownie. 

Atrakcje Nicei - stare miasto Viueux Nice
Atrakcje Nicei - stare miasto Viueux Nice
Nicea fontanna słońca - pl. Massena
Fontanna Słońca na placu Massena.
Atrakcje Nicei - stare miasto Viueux Nice
Promenada Anglików Nicea
Plaża - widok na wzgórze zamkowe.
Atrakcje Nicei Plac Massena
Oryginalne rzeźby na placu Massena.

Wzgórza nicejskie i cmentarz żydowski

Stare miasto od wschodniej strony graniczy ze wzgórzem zamkowym (Colline du Château). Jeszcze przed naszą erą istniała tu stara, grecka osada Nikaia, a zamek, który przetrwał do XVIII wieku, stał na wzgórzu ok. 600 lat. Dziś na szczycie znajduje się miejski park, chętnie odwiedzany przez mieszkańców. Na zboczu od strony zachodniej mieści się stary, żydowski cmentarz – warto odwiedzić jego starą część, nagrobki wyglądają bardzo ciekawie. Na szczycie wzgórza znajduje się również punkt widokowy na miasto i Promenadę Anglików – z niej na górę można dostać się bezpłatną windą. 

Drugie, warte uwagi wzgórze to Mont Boron, znajdujące się jakieś 45 minut pieszego spaceru dalej na wschód. Jest bardziej dzikie i mniej turystyczne – na szczycie i zboczach również utworzono park. Polecamy odwiedzić XVI-wieczny Fort du Mont Alban – kamienną twierdzę, spod której roztacza się piękny widok na wschodnią część wybrzeża i półwysep Cap Ferrat.

Nicea - punkt widokowy, wzgórze zamkowe
Widok na Niceę ze wzgórza zamkowego.
Atrakcje Nicei - cmentarz żydowski
Stara część cmentarza żydowskiego na wzgórzu zamkowym.
Cmentarz żydowski - Nicea
Niektóre nagrobki są naprawdę ciekawe.
Mont Boron - Fort du Mont Alban
Fort na szczycie wzgórza Mont Boron.

Port Lympia

Stary nicejski port, który funkcjonuje w tym miejscu nieprzerwanie od 1748 roku. Otoczony z trzech stron urokliwymi budynkami, jest przystanią dla lokalnych rybaków, jak i większych, wycieczkowych statków. To stąd odpływają promy na nieodległą, francuską Korsykę i Sardynię

Wokół portu zlokalizowane są restauracje i kawiarenki – to dobre miejsce na przerwę w spacerze, jeśli podobnie jak my, poznajecie atrakcje Nicei pieszo. Bardzo ładny widok na port roztacza się od strony wzgórza zamkowego. 

Do portu można też się dostać tramwajem linii 2, który ma końcowy przystanek właściwie przy samej przystani. 

Port w Nicei - atrakcje nicei
Port Lympia w Nicei. W tle wzgórze Mont Boron.
Nicea Port Lympia
Nicea Port Lympia

LUDZIE ŚWIATA

Zwykli, a niezwykli, których poznaliśmy w trakcie podróży. Poznaj historie życiem pisane.

GRUZJA - PRAKTYCZNIE

Co powinieneś wiedzieć o Gruzji przed podróżą? Uniwersalny poradnik od A do Z.

POLSKA NA WEEKEND

Garść ciekawych miejsc i atrakcji do zobaczenia w naszym kraju. Znasz je wszystkie?

Bazylika Notre Dame

Neogotycka bazylika z XIX wieku jest największym i najbardziej popularnym kościołem w Nicei. Wyróżnia się dwiema, 65-metrowymi, symetrycznymi wieżami oraz licznymi witrażami, umieszczonymi we frontowych oknach oraz od strony naw bocznych. Bazylika od środka wygląda szczególnie pięknie w słoneczne dni, kiedy promienie delikatnie rozświetlają wnętrze przez kolorowe okna. 

W 2020 roku w bazylice miał miejsce akt terroru islamskiego – zostały zabite trzy osoby. 

Bazylika Notre Dame - atrakcje Nicei kościół
Bazylika Notre Dame w centrum Nicei.
Bazylika Notre Dame - atrakcje Nicei kościół
Bazylika Notre Dame - atrakcje Nicei kościół

Targ Liberation – świeże warzywa, owoce i ryby

Plac Liberation znajduje się kilka minut spacerem od głównego dworca kolejowego Nice-Ville, można tu dojechać również tramwajem linii 1. Nie jest tak popularny jak targ na stary mieście – ten ma charakter lokalny, a takie lubimy najbardziej! Szczególną uwagę zwracają stoiska z rybami i owocami morza – ich wybór jest ogromny. Możemy spróbować świeżych ostryg, jeżowców, ośmiornic, przegrzebek albo muli. Jeśli tylko wiemy, jak je przyrządzić, warto spróbować – my wzięliśmy trochę owoców morza na spróbowanie. 

Z owoców polecamy kasztany, owoce kaktusa i mandarynki – bardzo kwaśne i aromatyczne.

Co zobaczyć w Nicei - targ rybny Libertion
Co zobaczyć w Nicei - targ Libertion

Sobór św. Mikołaja w Nicei

Ciekawostka – największa prawosławna cerkiew w Nicei. Wzniesiona w 1912 roku, dość mocno kontrastuje z okolicą. Jest jednak bardzo zadbana – wstęp jest bezpłatny.

Plac Garibaldiego

To najstarszy główny plac miasta, zlokalizowany na północ od serca starego miasta. Urocze miejsce z fontannami, u stóp miejskiego ratusza. 

Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Współczesnej

Jedno z najczęściej odwiedzanych muzeów w Nicei – jeśli się zdecydujecie, zarezerwujcie co najmniej kilka godzin. Muzeum posiada ogromną kolekcję dzieł amerykańskiej i europejskiej awangardy. Budynek znajduje się na końcu promenady Paillon. Wstęp – 10€. 

Sobór św. Mikołaja - atrakcje Nicei, co zobaczyć
Potężny sobór św. Mikołaja w Nicei.
Plac Garibaldiego - atrakcje Nicei.
Przy placu Garibaldiego.
Nicea atrakcje nicei boże narodzenie
Przed Bożym Narodzeniem Nicea wygląda szczególnie pięknie.
Nicea Tete carree - biblioteka, co zobaczyć w Nicei
Oryginalna biblioteka publiczna 😉

Co zobaczyć w okolicy Nicei?

Będąc w stolicy lazurowego wybrzeża, warto zarezerwować sobie co najmniej 2 kolejne dni na objazd równie ciekawej okolicy. Gdy odwiedzicie już główne atrakcje Nicei, możecie się wybrać na przykład do sąsiednich, nadmorskich kurortów (np. Cannes, Antibes lub Mentona), średniowiecznych, kamiennych miast na wzgórzach, zachowanych do dziś (Eze, Saint Paul) albo do Monako, państwa-miasta słynącego z przepychu i hazardu. 

Eze Village

Zacznijmy od Eze Village (nie mylić z właściwym „Eze”, znajdującym się w dolinie) – kamiennym grodzie, umieszczonym na wysokim cyplu, 11 kilometrów od Nicei. Pomimo, że jesteśmy ponad 300 m.n.p.m., z murów średniowiecznego miasta bez trudu dostrzeżemy morze – chyba, że akurat najdzie gęsta mgła, jak w naszym przypadku 😉 

Choć miasteczko jest niewielkie – jest tu bardzo klimatycznie. Zapewne każdy kamienny budynek mógłby opowiedzieć swoją własną historię – fasady wielu z nich, pokrytych gęstą roślinnością, wyglądają szczególnie urokliwie. Na szczycie wzgórza znajdują się ruiny zamku – wstęp kosztuje 4€. Z samych zabudowań zostało niewiele, ale wokół utworzono bardzo ciekawy ogród śródziemnomorski, pełen wielu odmian kaktusów. Wąskie alejki przecinające zbocze i meandrujące wśród gęstej roślinności tworzą bardzo ciekawą atrakcję – gdy nie ma chmur, do wszystkiego dochodzi widok na położone w dole wybrzeże. 

Eze Village - średniowieczne miasto co zobaczyć w Nicei
Eze Village - średniowieczne miasto co zobaczyć w Nicei
Eze Village - średniowieczne miasto kaktusy
Eze Village - średniowieczne miasto kaktusy
Eze Village - średniowieczne miasto kaktusy

Monako – co zobaczyć w jeden dzień?

Księstwo Monako, czyli w zasadzie państwo-miasto, to jeden z najmniejszych krajów na świecie. Najbardziej kojarzy się z przepychem i luksusem na każdym kroku oraz rajdem Monte Carlo, który jest organizowany po ulicach miasta co roku od ponad stu lat. 

Monako to również stolica europejskiego hazardu – w prestiżowej dzielnicy Monte Carlo znajduje się jedno z najbardziej znanych kasyn na świecie (Casino de Monte Carlo). Za cenę 17€ można zwiedzić jego efektowne wnętrze, a w innej opcji… nawet zagrać. My się nie zdecydowaliśmy tym razem, ale można Wy się skusicie? 😉

Co ciekawe – obywatele Monako mają odgórny zakaz hazardu – z kasyn mogą korzystać jedynie turyści. 

Poza Monte Carlo polecamy przejść się na stare miasto, wybudowane na wzgórzu nad portem miejskim, no i… ogólnie poszwendać się bez celu podziwiając przerysowaną architekturę, wkomponowaną w trudny, górzysty teren.

Jak dojechać z Nicei do Monako?

Pomiędzy Niceą a Monako co ok. 15 minut kursuje linia 100, rozpoczynająca kurs w rejonie portu Lympia. Przejazd kosztuje 1,50€ i trwa około 40 minut w jedną stronę. Dwa razy szybszą opcją jest przejazd pociągiem z dworca Nice-Ville do podziemnej stacji Monaco-Monte Carlo. Pociągi kursują przez cały dzień co kilkanaście minut, przejazd w jedną stronę to koszt ok. 5€. 

Rozkład pociągów można sprawdzić tutaj

Monako Monte Carlo - co zobaczyć
Panorama Monte Carlo z rejonu starego miasta.
Pomnik Juana Manuela Fangio - na pamiątkę regularnie odbywającego się rajdu Monte Carlo.
Pomnik Juana Manuela Fangio - na pamiątkę regularnie odbywającego się rajdu Monte Carlo.
Monte Carlo Casino de monte carlo, kasyno
Parking przed Casino de Monte Carlo - jeśli chcecie popatrzeć na monakijski luksus - to właśnie tu 😉
Monte Carlo Casino cafe de paris, kasyno
Monte Carlo Casino de Monte Carlo, kasyno
Casino de Monte Carlo.

Saint Paul – średniowieczne miasto na wzgórzu

Średniowieczne miasteczko Saint Paul de Vence do wzniesiona na wzgórzu, w całości otoczona murami warownia. Ogromne wrażenie robi już z daleka – przypomina umiejscowiony na wzgórzu, niezdobyty zamek – jest trochę podobna do Eze Village w drodze do Maroko. Z murów miejskich, po których można spacerować, dostrzeżemy zarówno oddalone o kilkanaście kilometrów wybrzeże, jak i ośnieżone szczyty Alp Nadmorskich. 

Samo Saint Paul jest znane jako miasto artystów – faktycznie, w jego murach tworzyli swoje dzieła m.in. Pablo Picasso, Dufy czy Matisse. Ta tradycja przetrwała do dziś – główna uliczka jest pełna małych galerii i kramików z pracami współczesnych artystów.

Jak dojechać do Saint Paul de Vence?

Do Saint Paul można dojechać autobusem 400, który kursuje co 30-60 minut i rozpoczyna trasę przy Parku Phoenix (okolice lotniska) – można tu dojechać z centrum tramwajem linii 2. Podróż autobusem trwa ok. 45 minut, wysiadamy na przystanku St Paul de Vence. Bilet za 1,50€ kupimy u kierowcy. 

Saint Paul - co zobaczyć w Nicei okolice atrakcje
Saint Paul - co zobaczyć w Nicei okolice atrakcje
Saint Paul - co zobaczyć w Nicei okolice atrakcje
Saint Paul - co zobaczyć w Nicei okolice atrakcje
Saint Paul - co zobaczyć w Nicei okolice atrakcje

Antibes

Na koniec, gdy oblecicie już wszystkie atrakcje Nicei i Monako, chcielibyśmy zabrać Was do sąsiedniego, nadmorskiego kurortu, Antibes

Poza ładnymi plażami, z których jednocześnie dostrzeżemy Niceę i Alpy Nadmorskie, na szczególną uwagę zasługuje zabudowa starego miasta – naszym zdaniem ciekawsza, niż w samej Nicei. W wąskich uliczkach można podpatrzeć życie mieszkańców miasta, ale także się zgubić. Tylko kilka z nich ma bardziej turystyczny charakter – tu natkniesz się na Marché Provençal, czyli lokalny, miejski rynek ze świeżymi owocami, warzywami i rybami. 

Do Antibes dojedziecie autobusem 200 z parku Phoenix w Nicei lub pociągiem z dworca Nice-Ville. Podróż autobusem zajmie ok. 1 godziny, pociągiem – 20-25 minut. 

Antibes - co zobaczyć w Nicei okolice atrakcje
Stara zabudowa na wybrzeżu Antibes.

Najciekawsze atrakcje Nicei i Monako - informacje praktyczne


Atrakcje Nicei i bezpośredniej okolicy są do objechania w 3-4 dni - zależy, jak bardzo szczegółowo chcecie je poznać. Ważne, aby nie tracić czasu na szukanie transportu i zbyt długie dojazdy - poniżej zamieszczamy praktyczny poradnik, jak sprawnie i tanio poruszać się po Nicei i okolicach. Korzystanie z komunikacji miejskiej na lazurowym wybrzeżu naprawdę się opłaca.

Komunikacja miejska w Nicei

Komunikacja miejska w Nicei opiera się na autobusach i trzech liniach tramwajowych – korzystając z nich bez trudu odwiedzicie najciekawsze atrakcje Nicei. 

Transport publiczny jest rozbudowany i działa bardzo sprawnie. Podróż możemy planować według Google Maps lub przy użyciu strony operatora miejskiego – Lignes d’Azur. Tam sprawdzimy też rozkłady i trasy autobusów jeżdżących w głąb lądu, do Cannes, Antibes czy w kierunku Monako. 

Jednorazowy przejazd kosztuje 1,50€ – bilet można kupić w automacie biletowym lub u kierowcy. Uwaga – bilet jest przesiadkowy – można na nim jechać innym autobusem/tramwajem 74 minuty od momentu skasowania. W automatach kupimy też karnety 10-przejazdowe za 10€. Może z nich korzystać dowolna ilość osób – przy wejściu do tramwaju/autobusu karnet trzeba po prostu skasować kilka razy. 

Schemat sieci autobusowej i tramwajowej w Nicei znajdziecie tutaj

Dojazd z lotniska do Nicei

Z lotniska Côte d’Azur bezpośrednio do centrum kursuje tramwajowa linia 2 – składy odjeżdżają co kilka minut, do godzin późnowieczornych. Przystanek początkowy znajduje się przy samym wyjściu z terminala 2 (tramwaj zatrzymuje się również przy terminalu 1).

Bilety można kupić w automatach na przystanku. Przejazd do centrum zajmuje ok. 25 minut. Przystanki w centrum są pod ziemią – na tym odcinku tramwaj funkcjonuje trochę jak metro. Jeśli chcecie się przesiąść w linię 1, kursującą w osi północ-południe, możecie to zrobić na przystanku Jean Medecin lub Garibaldi. Schemat całej nicejskiej sieci tramwajowej jest tutaj

Tramwaje w Nicei - Citadis linia 2
Tramwaje w Nicei - Citadis linia 1

Pomóż nam współtworzyć to miejsce

Nasze plany podróżnicze na przyszłość sięgają znacznie dalej – możesz się z nimi zapoznać na naszym profilu Patronite i, jeśli chcesz, dołożyć od siebie skromną cegiełkę. Poznajmy się lepiej!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.