3 najpopularniejsze miejscowości na tygodniowy wyjazd do Portugalii

Portugalii próżno szukać na listach najpopularniejszych kierunków wakacyjnych podróży Polaków – a szkoda, bo jest to kraj piękny, słoneczny (ale wcale nie bardzo gorący), z pyszną kuchnią, ciekawą kulturą i historią. Można tam spędzić naprawdę udany urlop – zarówno pod kątem zwiedzania, jak i wypoczynku. Oto nasze TOP 3 miast idealnych na tygodniowy wyjazd do Portugalii.

CITY BREAK

Zobacz nasze subiektywne przewodniki po najciekawszych miastach Europy

PORTUGALIA

Najciekawsze atrakcje Portugalii

WYSPY KANARYJSKIE

Pomysły i praktyczne wskazówki na zwiedzanie Wysp Kanaryjskich

Według raportu Polskiej Izby Turystyki, w 2022 r. na miejsce swojego letniego wypoczynku Polacy najczęściej wybierali Turcję, Grecję, Bułgarię i Egipt. Na kolejnych miejscach rankingu znalazły się Hiszpania, Tunezja, Albania, Chorwacja i Cypr.

Mniej popularna w naszym kraju jako kierunek wakacyjnych wyjazdów jest Portugalia (ceny od 1200 zł), co zresztą jest nieco zaskakujące. Pod względem cen kraj ten kształtuje się na podobnym poziomie co Hiszpania, jest słoneczny i ciepły, ale nie gorący (od czerwca do września średnia temperatura powietrza w dzień wynosi tam od 22 do 25 stopni), a jednocześnie z bardzo ciekawą historią, kulturą i… naprawdę pyszną, oryginalną kuchnią.

Portugalia doskonale nadaje się nie tylko na 2-3-dniowy wypad na weekend, ale także na dłuższe, nawet tygodniowe wakacje. Podpowiadamy, które miejscowości warto obrać na cel takiego wyjazdu.

Tygodniowe wakacje w Lizbonie

Lizbona jest największym miastem i jednocześnie stolicą Portugalii. Wbrew stereotypowym opiniom, nie jest położona bezpośrednio nad Oceanem Atlantyckim, ale nad rzeką Tag, która uchodzi do oceanu. Miasto rozwijało się dynamicznie już w średniowieczu – stolicą uczynił je król Alfons III w 1255 r. W 1290 r. powstał tam uniwersytet. Był to ważny ośrodek handlu i transportu morskiego, a w okresie od XV do XVII wieku z lizbońskiego portu Belem wyruszyło wiele wypraw morskich. Rozwój miasta zatrzymało wielkie trzęsienie ziemi z 1755 r. – na jego skutek zginęło około 25% ludności i zniszczone zostało około 80% zabudowy Lizbony. Wiele historycznych zabytków zniknęło więc bezpowrotnie.

Warto mieć świadomość, że Lizbona położona jest na licznych wzgórzach, pagórkach i nierównościach terenu – jej wąskie uliczki prowadzą raz w górę, raz w dół, więc wyłącznie piesze zwiedzanie miasta może być męczące, zwłaszcza dla osób starszych czy rodzin z dziećmi. Dlatego polecamy przynajmniej częściowe korzystanie z komunikacji miejskiej.

Od czego zacząć zwiedzanie Lizbony? 

Główne turystyczne atrakcje Lizbony znajdują się w różnych obszarach miasta. Najczęściej zwiedzanie rozpoczyna się od Dolnego Miasta (Baixa), które może poszczyć się mianem jednej z najlepiej zaplanowanych pod względem urbanistycznym dzielnic w Europie, a zaprojektowano ją już po trzęsieniu z 1755 r. Znajduje się tam m.in. plac Praça do Comércio oraz wiele muzeów.

Komunikacją miejską dojechać można do dzielnicy Belem, gdzie – jak już wspomniano – w epoce kolonializmu znajdował się główny port Lizbony. Zlokalizowane są tam liczne przykłady architektury manuelińskiej, w tym turystyczna wizytówka miasta – wieża Belem, a także klasztor Hieronimitów – pochowano w m.in. podróżnika i odkrywcę Vasco da Gamę, narodowego wieszcza Luísa de Camõesa, oraz poetę Fernando Pessoę. Na pewnego rodzaju „podróż w czasie” pozwala wizyta w dzielnicy Alfama, najstarszej w całej Lizbonie – to właśnie tam można godzinami spacerować wąskimi uliczkami i przyglądać się pędzącym po szynach zabytkowym tramwajom.

Co jeszcze zobaczyć w Lizbonie?

Jeśli chodzi o zabytki Lizbony, to trudno wymienić je wszystkie – podczas portugalskich wakacji w tym mieście warto zobaczyć między innymi:

 • ruiny zamku św. Jerzego – dawnej fortecy Maurów, skąd rozpościera się piękny widok na miasto,
 • katedrę Se – powstałą w XII wieku świątynię w stylu romańskim, która przetrwała wszystkie klęski żywiołowe nawiedzające miasto,
 • wspomniany plac Praça do Comércio z łukiem triumfalnym Arco da Rua Augusta, pomnikiem konnym króla Jose I oraz interaktywnym muzeum poświęconym dziejom miasta,
 • plac Praça do Município, na którym znajduje się wybudowany w latach 1865-1880 ratusz miejski z bardzo bogato urządzonymi wnętrzami,
 • handlowe uliczki w dzielnicy Baixa – z zabytkowymi kamienicami, kawiarniami, restauracjami oraz sklepami,
 • Pomnik Odkrywców – trzecią, obok klasztoru Hieronimitów oraz wieży, wizytówkę turystyczną Belem, będący jednocześnie punktem widokowym,
 • klasztor São Vicente de Fora – kompleks klasztorny będący punktem widokowym na całą Alfamę z pięknymi pracami stworzonymi ze słynnych portugalskich płytek azulejos.

Inne miejsca w Lizbonie popularne wśród turystów to muzeum Azulejos, oceanarium w Parque das Nações, wieża Vasco da Gama, Aleja Wolności (najsłynniejszy bulwar w Lizbonie), Narodowe Muzeum Powozów, Muzeum Sztuki Antycznej, Muzeum Orientu, Estadio da Luz (stadion Benfiki Lizbona) oraz ogród botaniczny Jardim Botânico d’Ajuda. Po zwiedzaniu można odpocząć w jednym z lizbońskich parków – największym, mającym 10 km2 powierzchni, jest Park Monsanto.

Noclegi w Lizbonie

Oczywiście nie wolno zapominać o bardzo bogatej ofercie noclegowej w Lizbonie. Można tam znaleźć zarówno komfortowe, a zarazem budżetowe hotele dwugwiazdkowe, np. Inn Rossio albo Turim Luxe, jak i luksusowe hotele pięciogwiazdkowe (Pousada de Lisboa, Porto Bay Liberdade, Pestana Palace & National Monument) dla najbardziej wymagających podróżnych.

Porto doskonałym miejscem na portugalskie wakacje

Porto to drugie co do wielkości miasto w Portugalii – w naszym kraju kojarzone jest przede wszystkim z winem o tej nazwie oraz z drużyną piłkarską, mającą na koncie 33 tytuły mistrza Portugalii oraz dwie wygrane w elitarnej Lidze Mistrzów. Dla wielu osób Porto jest bardziej atrakcyjne turystycznie niż Lizbona, a to dlatego, że wkoło miasta znajduje się wiele pięknych, bardzo czystych plaż, pozwalających na beztroski wypoczynek.

To właśnie od nazwy Porto pochodzi nazwa całego kraju. Pierwotnie była to osada założona przez Celtów lub Rzymian, pełniła funkcję portu. Rozkwit miasta i regionu przypadł na XVII wiek – wówczas angielscy kupcy odkryli produkowane tam wino, które zasmakowało im tak bardzo, że zaczęli masowo sprowadzać je do Anglii ma mocy porozumienia handlowego między oboma państwami. Eksport słodkiego, aromatycznego wina sprawił, że Porto stało się wkrótce słynne na cały świat, a jednocześnie jest symbolem czasów wiktoriańskich w Wielkiej Brytanii.

P jak Porto, Porto jak Portugalia

Atutem Porto jest fakt, że większość jego zabytków i atrakcji położonych jest w najstarszej, historycznej części miasta – nie jest ona bardzo rozległa i można bez większych problemów zwiedzać ją pieszo, choć trzeba pamiętać, że – podobnie jak w przypadku Lizbony – teren jest nierówny, miejscami nawet stromy.

Stare miasto w Porto wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO – obszar ten obejmuje średniowieczną dzielnicę znajdującą się w obrębie powstałego w XIV wieku muru, którego ruiny istnieją do dziś. Jedną z wizytówek tego miejsca jest słynny most Ponte Dom Luis I – ma długość ponad 380 metrów, łączy brzegi rzeki Duoro, powstawał w latach 1881-1886.

Do ważnych zabytków i miejsc wartych zobaczenia w Porto zalicza się również:

 • stacja kolejowa Porto-São Bento – w jej wnętrzu można zobaczyć monumentalne prace wykonane z ponad 20 tys. płytek azulejos przedstawiające najważniejsze momenty z historii Portugalii,
 • kościół Igreja dos Congregados – wyróżniający się przepiękną fasadą ze wzorem z błękitnych płytek,
 • Plac Lizboński (Praça de Lisboa) – nie jest to typowy plac, ale trzypoziomowa bryła, której dach zarastają drzewa oliwne,
 • kościół Clérigos z wieżą – ma ona 76 metrów wysokości i jest jednym z najważniejszych punktów widokowych na miasto (na górę prowadzi ponad 220 schodów),
 • księgarnia Livraria Lello & Irmao – z drewnianą zabudową, schodami na środku oraz sufitem wykonanym z witraży,
 • Pałac Giełdy – budowany w latach 1842-1910, zachwycający przepychem i bogatym zdobieniem poszczególnych sal (szczególnie piękne są Sala Arabska i Sala Narodów),
 • kościół św. Franciszka – zbudowany w XIII wieku z typowo barokowym wnętrzem oraz dostępnymi dla zwiedzających katakumbami.

Gratką dla turystów jest rejs po rzece Duoro, podczas którego można zobaczyć wszystkie jej mosty. Po przeciwnej stronie rzeki znajduje się miasto Gaia – słynie ono z piwnic, w których dojrzewają wina z Porto. Można tam dostać się jednym z mostów, pojechać metrem lub autobusem. Najbardziej ekskluzywną ulicą Porto jest z kolei Aleja Sojuszników – łączy ona stare miasto z jego nowszą częścią, jego środkiem prowadzi spacerowa promenada. Miłośnicy zieleni mogą spędzić popołudnie w ogrodach Palacio de Cristal – uznawane są za „zielone płuca” Porto, składają się z kilku ogrodów tematycznych, z których każdy cechuje się różnymi gatunkami roślin.

Porto to świetny pomysł na wyjazd, który ma być połączeniem wypoczynku i zwiedzania. Bogata baza hotelowa pozwoli zaplanować wyjazd mieszczący się w określonym budżecie – pomoże w tym wyszukiwarka hoteli Fostertravel.pl, gdzie znaleźć można oferty kilkudziesięciu hoteli w Porto o różnym standardzie.

Wypoczynek w słonecznym Algavre

Algavre nie jest co prawda miastem, ale regionem Portugalii, który można jednak śmiało polecić na tygodniowy, a nawet dłuższy wyjazd do tego kraju. Dlaczego? Otóż Algavre zalicza się do najpiękniejszych regionów Portugalii, z najlepszymi plażami, wspaniałą pogodą, bardzo przyjemnym klimatem, a także położonymi jeden obok drugiego wakacyjnymi kurortami z doskonale rozwiniętą infrastrukturą turystyczną.

W zasadzie każde miasto, miasteczko czy nawet wieś w Algarve to bogata oferta noclegowa, restauracje serwujące ryby i owoce morza oraz idealne warunki do uprawiania sportów wodnych. Do najpiękniejszych plaż regionu zalicza się Praia de Dona Ana, Praia do Camilo, Praia da Marinha, Praia da Falesia oraz Praia da Rocha.

Wśród najpopularniejszych kurortów Algarve znajduje się:

 • Albufeira – miasto z wąskimi uliczkami i bielonymi domkami, znajduje się tam m.in. plac Largo Engenheiro Duarte Pacheco, gdzie cały czas trwają różnego rodzaju występy artystyczne, imponujący aquapark oraz liczne plaże z klifami, zapewniające zapierające dech w piersiach widoki, jest to również cenione centrum sportów wodnych (surfingu, nurkowania, nart wodnych),
 • Vilamoura – ekskluzywny kurort z mariną, polami golfowymi oraz bogatą ofertą rejsową (m.in. rejsy w celu obserwacji delfinów), kwitnie tam bujne życie nocne (w tamtejszych dyskotekach grają najlepsi didżeje z całej Europy), nieopodal znajdują się również wykopaliska przedstawiające pozostałości z czasów Rzymian i Maurów,
 • Lagos – znajdują się tam ciągnące się kilometrami plaże, liczne zatoki, groty oraz formacje skalne, można stamtąd wybrać się wycieczką kolejową po całym wybrzeżu, a także obejrzeć dawny targ niewolników na Placu Republiki, coś dla siebie znajdą tam także miłośnicy dyskotek i imprez do białego rana.

LUDZIE ŚWIATA

Zwykli, a niezwykli, których poznaliśmy w trakcie podróży. Poznaj historie życiem pisane.

GRUZJA - PRAKTYCZNIE

Co powinieneś wiedzieć o Gruzji przed podróżą? Uniwersalny poradnik od A do Z.

POLSKA NA WEEKEND

Garść ciekawych miejsc i atrakcji do zobaczenia w naszym kraju. Znasz je wszystkie?

To oczywiście tylko kilka propozycji urlopu w Portugalii. Pewne jest to, że gdziekolwiek nie pojedziecie, pokochacie ten kraj, jego piękną przyrodę, smaczną kuchnię, wyjątkowy oceaniczny klimat – i na pewno będziecie chcieli tam wrócić!

Artykuł powstał we współpracy ze sponsorem serwisu.

Pomóż nam współtworzyć to miejsce

Nasze plany podróżnicze na przyszłość sięgają znacznie dalej – możesz się z nimi zapoznać na naszym profilu Patronite i, jeśli chcesz, dołożyć od siebie skromną cegiełkę. Poznajmy się lepiej!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.