Park Narodowy Teide – dlaczego warto tu przyjechać? Ten unikalny park (nawet w skali samej Teneryfy) przyciąga rocznie miliony turystów, którzy mogą podziwiać księżycowe krajobrazy, malownicze szlaki piesze oraz spektakularne widoki z wysokości wulkanu Teide. Ale nawet jeśli nie macie w planach zdobywać najwyższego szczytu Hiszpanii i tak warto się wybrać w środkową część Teneryfy. W artykule przedstawiamy praktyczne informacje zarówno o parku jak i samym wulkanie Teide.
NOCOWANIE W
NAMIOCIE
To nic strasznego! Nasz uniwersalny poradnik wprowadza w temat krok po kroku.
SZLAKI NA TENERYFIE
Góry Anaga - propozycje wycieczek w najpiękniejszej części Teneryfy.
POLSKA NA WEEKEND
Nasze propozycje na aktywne zwiedzanie Polski.
Park Narodowy Teide
Podczas gdy wschód Teneryfy (zwłaszcza góry Anaga) to zielona oaza, porośnięta gęstymi lasami wawrzynowymi, tak sam środek wyspy to wysoko położony, nieurodzajny płaskowyż, pokryty w większości czarną, wyschniętą lawą i żużlem. Próżno tu szukać wodnych cieków, gęstej roślinności czy nawet jakichkolwiek osad ludzkich.
Utworzony w 1954 roku park obejmuje powierzchnię ponad 19 tys. hektarów, a jego sercem jest wulkan Teide, który ze swoją wysokością 3718 m n.p.m. jest najwyższym szczytem Hiszpanii i trzecim co do wysokości wulkanem na świecie, liczonym od dna oceanu.
Park Narodowy Teide to nie tylko geologiczny cud, ale także miejsce o wyjątkowej bioróżnorodności, z endemicznymi gatunkami roślin i zwierząt. W 2007 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO – my wręcz dziwimy się, że tak późno!
Szlaki trekkingowe na Teneryfie
Teneryfa powszechnie kojarzona jest z turystyką wypoczynkową – i z jednej strony słusznie. Południowa część wyspy to turystyczne ośrodki i piękne plaże, na których, dzięki łagodnemu klimatowi, można się wygrzewać cały rok.
Ale największa kanaryjska wyspa ma do zaoferowania więcej. Wystarczy zagłębić się nieco w interior lub położone na wschodzie góry Anaga, by móc dosłownie przebierać w widokowych i interesujących szlakach pieszych. Każdy znajdzie coś dla siebie – także w wulkanicznym Parku Narodowym Teide, do którego zabierzemy Was w tym artykule.
Teide – jak zdobyć najwyższy szczyt Hiszpanii?
Tak jak do samego parku narodowego Teide możemy wjechać w każdej chwili, bez planowania z wyprzedzeniem, tak wejście na sam wierzchołek wulkanu Teide wymaga wcześniejszego przygotowania – nie tylko fizycznego, ale formalnego.
Pozwolenie na wejście na Teide
Aby wejść na szczyt wulkanu Teide (Pico del Teide) na Teneryfie, wymagane jest specjalne pozwolenie. Pozwolenia są wydawane przez hiszpańskie władze parkowe i można je uzyskać (bezpłatnie) online na stronie rezerwacji Parku Narodowego Teide.
Pozwolenie jest wymagane wyłącznie na końcowy (ale i najciekawszy) odcinek szlaku – czyli podejście pod kalderę wulkaniczną.
Z naszego i innych doświadczenia polecamy dokonać rezerwacji z dużym wyprzedzeniem – liczba codziennych pozwoleń jest ograniczona, a zapotrzebowanie wysokie, zwłaszcza w sezonie turystycznym. My zarezerwowaliśmy wejścia ponad 2 miesiące wcześniej – a i tak nie udało nam się wejść. Mieliśmy ograniczoną ilość czasu, a kolejka linowa tego dnia nie działała (z powodu dużego wiatru). Musieliśmy obejść się smakiem i pogodzić z faktem, że musimy wrócić na Teneryfę w przyszłości by zobaczyć to niesamowite miejsce. Na szczęście udało się odwiedzić inne szlaki!
Kolejka linowa na Teide
Kolejka linowa Teleferico del Teide pozwala w łatwy i szybki sposób dostać się w pobliże wulkanu. W kilkanaście minut pokonuje 1200 metrów wysokości, wwożąc nas na 3550 m, na punkt widokowy Mirador de la Rambleta. Na wierzchołek wulkanu pozostaje tylko 150 m przewyższenia.
Kolejka kursuje przez cały rok w godz. 9:00-17:30, koszt biletu to 41€ w obie strony i 22€ w jedną – to ceny dla osoby dorosłej. Wszystkie niezbędne informacje i rezerwację biletów znajdziecie tutaj.
Wejście na Teide nocą
… bez pozwolenia? To możliwe! Wiele osób korzysta z możliwości wejścia na Pico del Teide nocą, bez wymaganego pozwolenia. To w pełni legalne, wystarczy opuścić chroniony obszar (czyli odcinek szlaku łączący wierzchołek wulkanu z górną stacją kolejki linowej) przed 9 rano. Sami mamy w planach kiedyś przywitać wschód słońca na wierzchołku Teide – to podobno niesamowite przeżycie.
Park Narodowy Teide – inne szlaki
Tak jak wspominaliśmy, nie na samym wulkanie trekkingi się kończą. Park Narodowy Teide warto poeksplorować również w innych miejscach – oto nasze propozycje szlaków:
Szlak do Pico del Teide:
…czyli piesze wejście w rejon krateru wulkanu, z pominięciem kolejki linowej. Trasa ma 9 kilometrów, zaczyna się na parkingu przy drodze TF-21. Przygotujcie się na spore przewyższenia, w sumie 1200 m w jedną stronę. Aby podejść do samego krateru, podobnie jak w przypadku podróży kolejką, wymagane jest pozwolenie.
Szlak Roques de García:
Łatwa i niedługa pętla, dopasowana do każdej kondycji. Trasa oferuje spektakularne widoki na formacje skalne Roques de García oraz wulkan Teide – jego wierzchołek majaczy w tle. To jeden z najbardziej malowniczych szlaków – stąd zdecydowaliśmy się go zrobić. Całość ma 4 km i ok. 150 metrów przewyższeń.Szlak Montaña Blanca
Szlak zaczyna się na parkingu Montaña Blanca i prowadzi przez pola lawy do stacji kolejki linowej La Rambleta. To dobra trasa dla tych, którzy chcą zobaczyć zróżnicowane formacje geologiczne parku i planują dalszą wędrówkę na szczyt Teide.Szlak do Mirador de La Fortaleza:
Średnio trudna trasa prowadząca do punktu widokowego La Fortaleza. Stąd można podziwiać północną część parku oraz oczywiście wulkan Teide – tym razem z innej strony. Szlak jest mniej popularny od poprzednich propozycji.Szlak Guajara:
Trudniejsza trasa prowadząca na szczyt Montaña Guajara. Z wysokości 2,718 metrów rozciąga się jeden z ciekawszych widoków na wulkan Teide oraz okoliczne krajobrazy.
Każdy z tych szlaków oferuje coś wyjątkowego, od łatwych spacerów po wymagające wspinaczki, dając szansę na pełne doświadczenie piękna Parku Narodowego Teide.
Park narodowy Teide – informacje praktyczne
Park Narodowy Teide na Teneryfie to wyjątkowy obszar, kompletnie odmienny od reszty wyspy. Wulkan Teide to najwyższy szczyt Hiszpanii – warto się na niego wdrapać, jednak cały park oferuje zapierające dech w piersiach widoki. Krajobraz jest niezwykle zróżnicowany, z unikalnymi formacjami skalnymi, kraterami i polami lawy. Przyroda jest równie imponująca, z wieloma endemicznymi gatunkami roślin i zwierząt. Dodatkowo, park jest idealnym miejscem do obserwacji gwiazd dzięki czystemu niebu. Liczne szlaki turystyczne pozwalają na aktywną eksplorację tego fascynującego terenu.
Jak dojechać do kolejki na Teide?
Z zachodniego wybrzeża (od zjazdu przy autostradzie TF1) do parkingu przy kolejce jest 40 km, a od wschodu (ze stolicy – Santa Cruz de Tenerife) ok. 60 km. Na miejscu znajduje się duży parking.
Poruszanie się samochodem i parkingi
Park Narodowy Teide najłatwiej objechać samochodem – mamy wtedy dużą dowolność, możemy się zatrzymywać na punktach widokowych i przy interesujących nas szlakach. Parkingów na terenie parku jest sporo, z reguły są bezpłatne. Proponujemy wyruszenie do parku wcześnie rano – przy dobrej pogodzie w bardziej popularnych miejscach może być problem z zaparkowaniem, a zostawianie samochodu poza parkingiem grozi mandatem lub odholowaniem.
Drogi są w dobrym stanie, jednak jadąc z wybrzeża musicie wziąć pod uwagę znaczną różnicę wysokości – w końcu wjeżdżamy na ok. 2000 m n.p.m.
Pogoda i temperatura
Park Narodowy Teide znajduje się na znacznej wysokości – przed ostrym słońcem trzeba się tu chronić cały rok. W ciągu dnia, nawet jeśli temperatura jest niższa, promienie słońca wyraźnie podnoszą odczuwalną temperaturę. Weźcie ze sobą dużo wody (nawet na krótki trekking) i bluzę/coś ciepłego – dodatkowa warstwa przyda się w przypadku silniejszego wiatru lub na wieczór.